eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Na razie rynki nie mogą znaleźć kierunku

Na razie rynki nie mogą znaleźć kierunku

2006-11-09 11:50

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Umocnienie złotego natrafiło na opór w postaci silnych wsparć technicznych na wszystkich głównych crossach złotego. 3.80-82, 2.99 i 5.70 to bardzo silne poziomy, których przełamanie powinno doprowadzić do kilku figurowych spadków. Po kilku dniach wzrostów optymizm rynku się ugruntował i oczekuje się dalszej aprecjacji co skłania nas raczej do przyjęcia postawy przeciwnej. Na obecnych poziomach z pewnością jest spory interes do zakupów waluty, szczególnie USD, gdyż EURUSD także znajduje się w górnych partiach ostatnich zakresów. Uważamy, że ten popyt hamuje aprecjację złotego, lecz nie jest wystarczający by wywołać korektę techniczną, która z obecnych bardzo wyprzedanych poziomów wydaje się nieunikniona. Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do odbicia i przełamania 3.85 to najprawdopodobniej czeka nas dalszy spadek EURPLN w okolice 3.78. Inne rynki w naszym regionie zachowują się podobnie, nastąpiło odbicie od minimów związane z realizacją zysków, jednak o bardzo ograniczonym zasięgu co świadczy o tym, że większe osłabienie regionu nastąpi z wyższych poziomów.

USD/PLN

Wreszcie po trzech dniach ruchów technicznych przyszedł dzień w którym kursy może zareagują na dane makro z USA. Spadek cen w imporcie może być odebrany przez rynek jako jedna z oznak spadającej presji inflacyjnej, wiadomo jednak, że będzie on pochodną spadku ceny ropy. Dane o deficycie handlowym nie powinny mieć decydującego wpływu na notowania, ponieważ rynek jest teraz skupiony na inflacji i koniunkturze. Jeśli będzie niższy niż się oczekuje to znaczy, że gospodarka spowalnia, jednak zaskoczenie niższym wskazaniem będzie w pierwszym momencie dobrze odebrane przez rynek. Kłopotliwe dla dolara mogą być natomiast dzisiejsze dane o sentymencie konsumentów. Słabsze od oczekiwań wyniki wielkich sieci handlowych i spadek cen nieruchomości mogą przeważyć nad pozytywnymi czynnikami jakimi jest spadek cen ropy i zachowanie giełdy. Sądzimy zatem, że wczesnym popołudniem USDPLN może wykazywać lekką tendencję do aprecjacji jednak im bliżej końca sesji tym niepokój inwestorów i w związku z tym ograniczanie zakupów USD może być coraz bardziej widoczne. Uważamy, że dzisiejszy zakres wahań ukształtuje się na poziomie 2.99-3.01. Poniżej 3.00 na pewno jest wielu chętnych do kupowania USDPLN gdyż są to najniższe poziomy w tym roku i ten czynnik w naszej opinii pozwoli się kursowi USDPLN utrzymać na obecnych poziomach do końca tygodnia.

EUR/USD

Podczas wczorajszej sesji dolar odrobił większość strat wobec euro poniesionych we wtorek . Wyniki wyborów uzupełniających w USA, które doprowadziły do wzrostu notowań eurodolara, stały się pretekstem do zakupów amerykańskiej waluty. Według wstępnych wyników partia Demokratyczna zdobyła dodatkowo 24 mandaty w Izbie Reprezentantów i przejęła kontrolę po raz pierwszy od 12 lat. Głosy w wyborach do Senatu są ciągle liczone i według stanu na chwilę bieżącą Demokratom brakuje jeszcze jednego mandatu, aby zdobyć większość także w tej izbie. Poprawiający się sentyment do amerykańskiej waluty popsuły informacje o rekordowej nadwyżce handlowej Chin, która w październiku wyniosła aż 23,8 mld. dolarów. Znów spadło tempo importu, a eksport wzrósł o 30 proc r/r. Dane z Chin spowodowały obawy o dzisiejszy odczyt bilansu handlowego USA. Analitycy spodziewają się znacznego spadku deficytu w październik do około 66 mld. dolarów wobec 69,9 mld. miesiąc wcześniej, jednak biorąc pod uwagę bieżący sentyment do dolara, tylko odczyt na poziomie 65 mld. może zatrzymać deprecjację dolara powyżej 1,2830.

GBP/PLN

Ponieważ dzisiaj BoE podejmie i ogłosi decyzję o zmianie stóp procentowych rynek może być nieco nerwowy. Oczekuje się podwyżki do 5% z obecnych 4.75% i sądzimy, że jest to już przez rynek wycenione. Pytanie, na które odpowiedź jest kluczem do określenia dalszego kierunku dla EURGBP i GBPUSD jest takie: czy jest to ostatnia podwyżka? Komunikat BoE nie będzie jednoznaczny, lecz rynek może zacząć wyceniać koniec podwyżek jeśli członkowie MPC nie wypowiedzą się wystarczająco jastrzębio. Przedsmak takiego scenariusza dał nam wzrost EURGBP z powrotem w okolice 0.67. Sądzimy zatem, że GBPPLN da kolejną szansę do zakupu przy silnym wsparciu przy 5.70. Tak jak poprzednio SL i TP powinien być blisko, gdyż oczekujemy tylko korekcyjnego odbicia.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Indeksy przy szczytach

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: