eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Zamień mieszkanie na dom

Zamień mieszkanie na dom

2006-11-09 12:31

Przeczytaj także: Mieszkanie nowe czy używane?


Dom za mieszkanie

W znacznie lepszej sytuacji są te osoby, które już mają mieszkanie – choćby i kupione na kredyt. Ważne, aby to mieszkanie było kupione co najmniej przed rokiem, a najlepiej kilka lat temu. W takiej sytuacji okaże się bowiem, że wzrost cen mieszkań w miastach znakomicie powiększa wartość posiadanego majątku, a zatem i możliwości inwestycyjne.

Może się okazać, że mieszkanie kupione trzy lata temu w cenie 4 tys. złotych za metr, dziś warte jest o połowę więcej – 6 tys. złotych za metr (założenie konserwatywne), co ma w naszej sytuacji ogromne znaczenie. Weźmy pod uwagę wariant, w którym mieszkanie o powierzchni 50m2 kupiono trzy lata temu za 4 tys. PLN za metr – razem 200 tys. PLN. Po trzech latach spłacania kredytu (raty równe), do spłaty pozostaje około 190 tys. PLN (kredyt na 360 miesięcy). Zaś mieszkanie warte jest 300 tys. PLN. Kwota ze sprzedaży mieszkania pozwoli nam zbudować dom w najtańszym wariancie omówionym wyżej bez zmiany wysokości zadłużenia, a więc może być zupełnie neutralne dla naszego portfela (po opłaceniu wszelkich kosztów jednorazowych).

Problemem może być jednak gotówka na urządzenie domu – tą przy braku własnych środków – trzeba będzie pożyczyć. Jednak warto także pamiętać, że przez ostatnie trzy lata znacznie obniżono kryteria oceny zdolności kredytowej. Dziś można wziąć większy kredyt niż trzy lata temu przy tych samych zarobkach, a te przecież wzrosły. Jeśli zaś mieszkanie jest większe – np. 80-100 metrów kwadratowych, to można wręcz przyjąć, że odpowiada ono wartości 150-metrowego segmentu w cenie oferowanej przez deweloperów. Zamiana miasta na przedmieścia nie powinna nastręczać tu większych problemów.

Jeszcze lepiej, jeśli mieszkanie zostało kupione co najmniej pięć lat temu, bo wzrost cen nieruchomości w tym czasie sięgnął 100 proc., a po sprzedaży mieszkania nie zapłacimy podatku dochodowego. Mieszkanie kupione za 200 tys. przed pięcioma laty dziś warte jest 400 tys. PLN, a mamy także nadzieję, że przez ten czas wzrosły zarobki ich posiadaczy, co przyczynia się do zwiększenia zdolności kredytowej.

Obecnie niektóre banki (szczegóły u doradców) umożliwiają zaciągnięcie kredytu pomostowego, potrzebnego do sfinansowania budowy domu. Dopiero po sprzedaży mieszkania i przeprowadzki do domu możemy zacząć pełną spłatę nowego kredytu.

Założenia:
  • Zasoby: Mieszkanie o wartości co najmniej 300 tys. PLN
  • Cel: dom o powierzchni 100 metrów plus działka – razem 300 tys. PLN
  • Dodatkowe kredytowanie pomostowe (do czasu wybudowania domu): 1500 PLN miesięcznie (same odsetki)
  • Dodatkowe środki: co najmniej 60 tys. PLN na urządzenie domu

Założenia2:
  • Mieszkanie o wartości co najmniej 600 tys. PLN
  • cel: segment o powierzchni 150 m2 od dewelopera
  • Kredytowanie pomostowe: brak konieczności, jeśli dom już stoi, albo mieszkanie sprzedawane jest z odroczonym terminem. Jeśli potrzebne – odsetki będą kosztować 3 tys. PLN miesięcznie.
  • Dodatkowe środki: co najmniej 100 tys. PLN na urządzenie domu

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: