eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 02-31.10.06

Rynek walutowy 02-31.10.06

2006-11-08 12:20

Przeczytaj także: Rynek walutowy 01-29.09.06


Jak więc w takim scenariuszu może zachować się amerykańska waluta? Kurs EURUSD przez ostatnie kilka miesięcy porusza się w stosunkowo wąskim przedziale wahań 1,25-1,29 i właściwie niezależnie od danych makroekonomicznych odbija się od bandy do bandy.

W październiku przez pierwszą cześć miesiąca dolar istotnie zyskiwał na wartości, gdzie momentami wydawało się, że siła spadku jest już na tyle duża, że poziom 1,25 nie będzie stanowić istotnego oporu. Kurs jednak tylko na moment zdołał zejść poniżej tego poziomu, aby już kolejne trzy tygodnie stale rosnąc do góry, zbliżając się nawet w okolice 1,28.

Sytuacja taka jednak wiecznie trwać nie może, a im dłużej poruszać będziemy się w przedziale konsolidacji tym mocniejsze powinno być wybicie. Osobiście uważam, że ruch ten nastąpi dołem, a z główny powód podałbym możliwą poprawę sytuacji gospodarczej w Stanach, dodatkowo przy spadających stopach procentowych, co również może zachęcić inwestorów do kupowania amerykańskich obligacji, których spadek rentowności powinien doprowadzić do wzrostu ich cen.

Oczywiście kurs EURUSD zależeć będzie również od koniunktury w Eurolandzie, która to wyraźnie przeżywa rozkwit. Obecne wyniki makroekonomiczne notują ciągłą poprawę, podczas gdy oczekiwania, co przyszłości już tak różowe nie są. Sytuacja, więc odwrotna do nastrojów panujących w Stanach.

PKB w II kwartale wzrosło o 2,7% r/r, podczas gdy wstępne wyniki wskazywały na wzrost o 2,6% r/r. Jest to już kolejny kwartał z rzędu, kiedy to dynamika wzrostu odnotowuje poprawę.

Jednocześnie jednak zweryfikowano w dół prognozę wzrostu na kolejne kwartały. Komisja Europejska szacuje, ze w III kwartale gospodarka wzrośnie o 0,4%-0,8% (wcześniej oczekiwano (0,5%-0,9%), w IV kwartale 0,2%-0,7% (oczekiwano (0,4%-0,9%) a w I kwartale 2007 0%-0,5% (oczekiwano 0,2%-0,8%).

Szacunki te oczywiście są w znacznym przybliżeniem, jednak pokazują spodziewany ruch w dłuższym terminie. Wśród powodu rewizji bardzo często wymieniana jest sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecny spadek popytu wewnętrznego przełoży się na spadek eksportu do Stanów, co w przypadku wielu krajów jest jednym z głównych czynników napędzających.

Takiego stanu rzeczy obawiają się między innymi niemieccy producenci, czego najlepszym odzwierciedleniem jest wartość indeksu ZEW, opisującego oczekiwania co do przyszłości, który w październiku zaliczył kolejny miesiąc spadku, tym razem do poziomu -27,4, podczas gdy spodziewano się wartości w okolicach -20.

W przypadku Niemiec, ewentualny spadek wartości eksportu nie jest oczywiście jedynym niepokojącym elementem. Tu jeszcze dochodzi czynnik lokalny, czyli planowana na początek 2007 roku podwyżka podatku VAT.

Obecne przyśpieszenie w tym kraju w znacznym stopniu spowodowane jest, więc chęcią zdążenia przed ewentualnym wzrostem podatków. Indeks ZEW opisujący bieżącą sytuację wzrósł w październiku do poziomu 42,9, podczas gdy rynek spodziewał się wartości w okolicach 40.

Niemcy jako największa część europejskiej gospodarki automatycznie swoimi lepszymi wynikami wpływają na poprawę kondycji pozostałych europejskich gospodarek.

Na przyzwoitym poziomie ukształtowały się również pozostałe wyniki Eurolandu, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła o 5,4% r/r, co jest najwyższą wartością od ponad dwóch lata. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5%, co jest nieznacznie poniżej oczekiwań jednak w dalszym ciągu przyzwoitym wynikiem.

Oczywiście wzrost gospodarczy pociąga za sobą również i negatywne następstwa jakim jest wzrost inflacji, a co za tym idzie podwyżki stóp procentowych.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 ... 4 5 6

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Środa na minusie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: