eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoty i giełda na celowniku zagranicy

Złoty i giełda na celowniku zagranicy

2006-11-07 10:58

Przeczytaj także: Poniedziałek będzie dniem PKO BP


Złoty i giełda na celowniku zagranicy

W Polsce tydzień rozpoczął się jeszcze bardziej optymistycznie niż w reszcie Europy. Znakomicie zachowywały się waluty regionu. Czeska korona biła rekordy, forint i złoty też wyraźnie się wzmacniały. Widać było, że kapitał wierzy w siłę gospodarek krajów Europy Centralnej. Wydaje się oczywiste, że zarówno kurs EUR/PLN jak i USD/PLN będzie niedługo testował minima z maja tego roku (odpowiednio 3,80 i 2,98 PLN) i zapewne na tym się nie skończy. Nie wykluczam jednak, że dzisiaj dojdzie do małej korekty.

WGPW podążyła za innymi giełdami europejskimi. Na rynkach akcji też najsilniejszy był region Europy Centralnej - tam indeksy (szczególnie węgierski BUX) mocno rosły. To też potwierdzało zainteresowanie zagranicy całym regionem. Wydarzeniem był debiut pracowniczych akcji PKO BP, ale moja obawa o zdominowanie całego handlu tym właśnie debiutem okazał się być bezpodstawna. Owszem, obrót akcjami był potężny (1/3 całego obrotu na WIG), ale i na reszcie rynku sporo się działo, a obroty były duże. Bardzo ciekawe było to, że rosły kursy w sektorze surowcowym, mimo spadku cen miedzi i ropy (dopiero po południu ceny wzrosły). Najprawdopodobniej rozpoczęła się krótkoterminowa gra pod raporty kwartalne spółek. Doskonale zachowywał się też sektor bankowy oraz nadal TPSA. W sumie rynek był niezwykle silny, co zapowiada przynajmniej atak na 3.220 pkt.

Dzisiaj pozytywem będzie niezwykły optymizm płynący z rynków USA i zapewne dalszy ciąg hossy w Eurolandzie. Małym minusem może być opublikowany wczoraj raport kwartalny KGHM. Co prawda zysk wyraźnie w stosunku do zeszłego roku wzrósł, ale średnia prognoza analityków była wyższa o około pięć procent. Poza tym zarząd spółki nie podwyższy prognozy, co niespecjalnie się spodoba inwestorom. To jest jednak drobny problem. Bardzo mało prawdopodobne jest, żeby indeksy nie wzrosły po wczorajszej sesji i wygenerowaniu wstępnych sygnałów kupna oraz po kolejnym wzroście ceny ropy, która pomoże sektorowi paliwowemu.

To, że pozytywny zwrot na indeksów nastąpił atak szybko po odbiciu się od oporu na 3.220 pkt. bardzo dobrze świadczy o rynku. Gdyby WIG20 spadł dużo niżej to można by zakładać, że przez czas dłuższy pozostanie w trendzie bocznym. Skoro już teraz następuje atak to szansa na przełamanie 3.220 pkt., wybicie z trzymiesięcznego trendu bocznego i wygenerowanie mocnego sygnału kupna, znacznie wzrasta. Wydaje się, że tylko odwrót na rynkach zagranicznych mógłby przeszkodzić w wygenerowaniu takiego sygnału.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: