eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Indeks WIG20 nadal najsłabszy

Indeks WIG20 nadal najsłabszy

2006-10-25 10:43

Przeczytaj także: Sektor surowcowy przedłuża korektę na GPW


Dzisiaj FOMC, po dwudniowym posiedzeniu, ogłosi swój komunikat. Oczywiste jest, że stopy nie będą zmienione, ale ważne jest to, co znajdzie się w komentarzu po posiedzeniu. Nie wykluczam na przykład, że członkowie Fed wykażą większe niż dotychczas zaniepokojenie sytuacją na rynku nieruchomości. W czasie weekendu pojawiły się też pogłoski mówiące, że Komitet jest bardziej zaniepokojony rosnącą inflacją niż to się inwestorom dotychczas wydawało.

Najgorsze dla rynku byłoby zaakcentowanie większego zaniepokojenia stanem rynku nieruchomości z jednoczesnym ostrzeżeniem, że walka z inflacją nie jest skończona. Sygnalizowałoby to, że bankierzy co prawda boją się recesji, ale jeszcze bardziej niepokoją się wzrostem cen, co w praktyce sygnalizowałoby, że w grudniu mogą podnieść stopy. Taki komunikat z całą pewnością rozpocząłby gwałtowną korektę na rynku akcji, wzmocnił dolara (być może generując sygnał kupna) oraz przecenił surowce. Tyle tylko, że realizacja takiego czarnego scenariusza jest mało prawdopodobna z bardzo prostego powodu – FOMC nie będzie chciał wywołać dużego spadku indeksów tuż przed wyborami do Kongresu. Wydaje się więc, że nic istotnego się nie wydarzy, a straszyć członkowie Fed zaczną po 7 listopada.

Przed decyzją FOMC na rynek dotrą jeszcze trzy raporty makroekonomiczne. Z samego rana dowiemy się jak oceniają koniunkturę przedsiębiorcy badani przez niemiecki instytut Ifo. Przypominam, że analitycy i menadżerowie ankietowani przez instytut ZEW są od początku roku niezwykłymi wprost pesymistami. Gdyby indeks Ifo ten pesymizm potwierdził to zaszkodziłby zarówno kursowi EUR/USD jak i europejskim akcjom.

Dowiemy się też, jaka we wrześniu była sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Im mniejsza będzie ta sprzedaż tym gorzej dla gospodarki. Może się jednak też okazać, że sprzedaż wzrośnie, a cena spadnie, co byłoby też bardzo negatywnym sygnałem. Tyle tylko, że przed decyzją FOMC reakcja na tę publikację będzie bardzo ograniczona. Pół godziny po publikacji danych z rynku nieruchomości dowiemy się jeszcze jak zmieniły się zapasy ropy i paliw w USA, ale reakcji rynku ropy nie da się przewidzieć. Bez względu na zawartość tego raportu reakcje są zazwyczaj bardzo nietrwałe.

Ponieważ indeksy giełdowe bez przerwy przed posiedzeniem FOMC rosły to bardzo prawdopodobne jest, że rynek akcji zacznie się korygować bez względu na to, co Fed zawrze w swoim komunikacie. Jeśli bowiem będzie on dla rynku korzystny to część inwestorów zacznie realizować zyski zgodnie z zasadą „kupuj pogłoski, sprzedawaj fakty”. Gdyby był niekorzystny to chętnych do sprzedaży znajdzie się dużo więcej. Trzeba też pamiętać o tym, że bardzo często prawdziwa reakcja ma miejsce dopiero następnego dnia po ogłoszeniu komunikatu FOMC.


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Czekając na FED

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: