eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sektor surowcowy przedłuża korektę na GPW

Sektor surowcowy przedłuża korektę na GPW

2006-10-24 09:23

Przeczytaj także: Spółki surowcowe zaszkodziły WGPW


Miedź staniała nieznacznie, złoto o dwa procent, ale najciekawsze było zachowanie ropy. Jej cena nadal spadała, a wszystkie komentarze uzasadniały ten spadek niewiarą w wykonanie przez OPEC decyzji o redukcji wydobycia. Inwestorzy nie wierzą, że organizacja naprawdę zmniejszy produkcję, mimo że w czasie weekendu Arabia Saudyjska poinformowała swoich azjatyckich i europejskich kontrahentów, że będzie mniej wydobywała. Dotychczas uważano, że decyzje Arabii Saudyjskiej najlepiej odzwierciedlają rzeczywiste intencje OPEC. Takie, dziwne zachowanie rynku ropy coraz bardziej pachnie grą funduszy przed wyborami do Kongresu. W poniedziałek rząd USA poinformował, że przeciętna cena benzyny spadła do 2,23 USD za galon. Spada tak już dziesiąty tydzień z rzędu.

Ciekawostką było to, że rynek akcji nie chciał przyjąć do wiadomości obaw rynku walutowego i obligacji, a przecież, jeśli rzeczywiście Fed znowu zacznie podnosić stopy (oczywiście dopiero po wyborach) to przekłuje budującą się bańkę spekulacyjną. Bykom pomagały uznane za dobre raporty spółek takich jak Halliburton czy Xerox. Zapowiadała się jednak nieciekawa sesja, bo po raporcie Forda (olbrzymia strata, ale mniejsza od oczekiwanej) indeksy zawahały się. Pozytywny impuls dała im jednak informacja Wal – Mart, który planuje ograniczyć inwestycje i chce skupić się na podniesieniu rentowności istniejących placówek. Ta informacja w połączeniu ze spadającą ceną ropy pomogła sektorowi sprzedaży detalicznej (im tańsza benzyna tym więcej zostaje na inne zakupy). Spadająca cena ropy szkodziła jednak sektorowi paliowemu.

Wydawało się, że w tym stanie krańcowego wykpienia technicznego rynku i tuż przed posiedzeniem FOMC (środa) rynek zachowa spokój, ale tak się nie stało. Gracze rzucili się do kupowania akcji podnosząc indeks DJIA o ponad 100 pkt. Jeśli spojrzy się na obligacje to widać, że rynek akcji już kompletnie oderwał się od fundamentów. Trzy godziny przed końcem sesji rozpoczęła się korekta, ale sesja zakończyła się jednak pokaźnym wzrostem indeksów, a DJIA ustanowił nowy rekord zwiększając stopień wykupienia rynku i zakres czekającej nas korekty.

Publikowane dzisiaj na świecie raporty makro nie będą miały trwałego wpływu na zachowanie rynków. Dane z Eurolandu rzadko taki wpływ mają, a do tego mówimy o sierpniowych, czyli dosyć historycznych, raportach o bilansie płatniczym i zamówieniach przemysłowych, które to rzadko, nawet przez chwilę zmuszają graczy do działania. Być może zobaczymy jednak niewielki ruch na rynku walutowym – im większy deficyt na rachunku obrotów bieżących tym gorzej dla euro. Inwestorzy będą jednak czekali na środową publikację indeksu Ifo, a przede wszystkim na komunikat FOMC, więc trudno oczekiwać większych zmian kursów i indeksów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu sa jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: