eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 9-15.10.06

Rynki finansowe 9-15.10.06

2006-10-16 19:21

Przeczytaj także: Rynki finansowe 2-8.10.06


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Handel rodzimymi papierami skarbowymi był wypadkową tego, co działo się na scenie politycznej oraz na zagranicznych rynkach długu (spadki cen obligacji w USA i Europie). W ubiegłym tygodniu papiery skarbowe straciły na wartości, chociaż przełożenie głosowania nad samorozwiązaniem sejmu, dobra aukcja obligacji dwuletnich oraz odczyt na wskaźniku inflacji tak naprawdę wyhamowały głębszą przecenę na tym rynku. Rentowności obligacji dziesięcioletnich wzrosły z poziomu 5,43 proc. do 5,50 proc.

Zagraniczne rynki

Po ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki oraz wypowiedzi ze strony członków Fed, którzy nadal widzą zagrożenie ze strony presji inflacyjnej, ceny obligacji spadły, a rentowności papierów dziesięcioletnich wzrosły z poziomu 4,7 proc. do 4,8 proc. Obligacje w strefie euro kontynuują kilkutygodniową przecenę związaną z oczekiwaniem na dalsze podwyżki stóp procentowych. Rentowność dziesięcioletnich bundów wzrosła o 7 punktów bazowych do 3,83 proc.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Po ponad dwóch miesiącach indeksowi WIG20 udało się w końcu wybić z meczącej konsolidacji. Dla posiadaczy akcji wybicie szczęśliwie przybrało kierunek północny. Do rekordu z 11 maja br. brakuje nam już tylko 167 pkt czyli nieco ponad 5 proc. Dotychczasowym motorem wzrostów były banki i spółki budowlane.

W cieniu spadających cen surowców pozostawały spółki paliwowe i wydobywcze. O ile banki wydają się już być nieco przewartościowane, to przecenione ostatnio Orlen i Lotos mogą pomóc indek-sowi w przebiciu poziomu 3347,83 (szczyt z 11 maja br.). W minionym tygodniu najwięcej na wartości zyskały akcje Enegropolu (+80,06 proc.) po informacji o planowanej fuzji z J.W. Consruction. Tak entuzjastyczne przyjęcie wejścia na giełdę tylnymi drzwiami przez największego dewelopera pozwala optymistycznie patrzeć na emisję Dom Development.

W kolejnym tygodniu powinniśmy raczej spodziewać się krótkiej konsolidacji na obecnych poziomach cenowych przed atakiem na majowe szczyty. Pozytywna atmos-fera wokół EM i powrót sentymentu inwestorów do naszego regionu (co widać szczególnie na rynku walutowym, gdzie przodowni-kiem wzrostów jest węgierski forint) pozwala spodziewać się pobicia rekordów WIG20 w tym roku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: