eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › WGPW kończy tydzień niewielką zwyżką

WGPW kończy tydzień niewielką zwyżką

2006-10-16 09:42

W piątek na rynku walutowym rozpoczęła się nieśmiała korekta. Kursy walut lekko rosły po czwartkowym umocnieniu. Dane o inflacji, która we wrześniu wzrosła, podobnie jak w sierpniu o 1,6 proc., zmieniły jednak obraz sytuacji i złoty zaczął się wzmacniać.

Przeczytaj także: Szaleńczy finisz nudnego rynku

Jasne jest, że w podczas październikowego posiedzenia RPP stóp nie zmieni, ale to wcale nie znaczy, że nie zmieni ich do końca tego roku. Sierpniowy bilans obrotów bieżących, był gorszy od prognoz, ale dane za lipiec zostały zweryfikowane w górę, więc rynek praktycznie nie zareagował. Dopiero gwałtowne umocnienie dolara na rynkach światowych po publikacji danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej trochę naszą waluta poruszyło. Dzień zakończyliśmy wzmocnieniem do euro i niewielką stratą do dolara.

Dzisiaj dowiemy się, jakie we wrześniu było zatrudnienie i wynagrodzenie. Im większy przyrost zatrudnienia i płac tym lepiej dla gospodarki i tym gorzej dla inflacji. Nie przypuszczam jednak, żebyśmy zobaczyli jakieś reakcje rynków na te dane, bo WGPW jest w fazie czysto spekulacyjnej, a złoty te dane najczęściej lekceważy.

Jest jeszcze problem polityki, która może wprowadzić chwilowe zamieszanie. Gdyby powstała „nowa” koalicja to będzie kompletnie bez znaczenia, bo rynek zakłada, że tak się stanie. Gdyby zaś okazało się, że idziemy w stronę nowych wyborów to zapewne zaszkodziłoby złotemu i akcjom, ale jeśli nawet to tylko na krótko (dzień do trzech), bo przecież tak naprawdę nowe wybory są dla rynku lepsze niż ciągły bałagan.

Na WGPW początek piątkowej sesji był pozytywny, ale zdecydowanie nie euforyczny, co dobrze o naszym rynku świadczy. Nie ma bowiem nic gorszego nic euforia. Po niej zawsze przychodzi brutalna korekta. Nadal dobre nastroje podtrzymywały działania arbitrażystów, ale chłodziło nastroje spokojne zachowanie rynków europejskich. Szkodził indeksom spadek kursu PKN wynikający z dyskontowania informacji o pożarze w rafinerii Możejki. Mocno rosły ceny banków i cena akcji TVN. Spokój na rynku panował prawie przez 4 godziny, ale popyt nie wytrzymał i indeksy ruszyły na północ. W tej fazie rynkowi pomagały już rosnące ceny surowców. Wzrost indeksów był niezbyt duży, ale taki w tej fazie jest najlepszy.

Indeksy jeszcze nie są skrajnie wykupione (oprócz TechWig), więc mogą nadal rosnąć, ale najlepsze dla rynku byłoby, gdyby dzisiaj po prostu nastąpiło uspokojenie. W tym tygodniu na rynku amerykańskim będzie się naprawdę wiele działo i lepiej go nie wyprzedzać. Gdyby jednak rynek surowców nadal rósł to trudno będzie nasz rynek zatrzymać.

A może się tak stać, bo w czasie weekendu znowu pojawiała się sprawa decyzji OPEC. Algierski minister poinformowała w niedzielę, że podczas spotkania w Doha (18 – 21 października) zostanie ogłoszona decyzja o obcięciu produkcji o 1 mln baryłek. Ważne jest to, że chodzi o realną produkcję, a nie o limity wydobycia. Jeśli rynek uwierzy w tę deklarację to ceny ropy wzrosną, a to pomoże naszemu sektorowi surowcowemu, a przez to i całemu rynkowi. Kupując akcje trzeba jednak pamiętać, że w tym tygodniu korekta musi się nam przytrafić.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: