eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Atak popytu na kraje Europy Centralnej

Atak popytu na kraje Europy Centralnej

2006-10-11 10:20

Przeczytaj także: Drożeją surowce


Bardzo ciekawe rzeczy działy się na rynku obligacji i walutowym. Rentowność obligacji mocno wzrosła, mimo że rynek nie otrzymał żadnych nowych danych. W komentarzach mówi się, że gracze przestali wierzyć w szybką obniżkę amerykańskich stóp, ale powód przeceny obligacji (niższa cena to wyższa rentowność) jest według mnie bardziej prozaiczny – chęć zrealizowania zysków. Rosnące rentowności obligacji pomagały wzmocnić się dolarowi. Zresztą dolarowi pomaga każdy ruch na rynku obligacji, bo jeśli ich ceny rosną to napływają spekulacyjne kapitały z zagranicy po to, żeby te obligacje kupić i zyskać na wzroście ceny. Jeśli zaś rośnie rentowność obligacji to wpływają kapitały inwestycyjne, długoterminowe.

Nie zmieniły tego trendu wypowiedzi Jean-Claude Trichet, szefa ECB, bo nie powiedział on nic nowego. Nastawienie rynku jest bardzo prodolarowe, a kurs EUR/USD jest już tuż nad dolnym ograniczeniem prawie pięciomiesięcznego trendu bocznego (1,35). Jeśli ten poziom zostanie przełamany to powstanie średnioterminowy sygnał kupna dolara, z zakresem spadku EUR/USD przynajmniej do 1,20 USD.

Wzmacniający się dolar bardzo zaszkodził rynkowi surowców. Taniała miedź i złoto, a cena ropy znowu zeszła poniżej 59 USD. Poniedziałkowa słabość ropy została w ten sposób potwierdzona. We wtorek zaszkodziła temu surowcowi deklaracja Arabii Saudyjskiej, która zapewniła swoich azjatyckich i europejskich kontrahentów, że nie planuje w listopadzie zmniejszenia dostaw. W ten sposób jednomyślność OPEC została podważona, a trudno znaleźć w historii przypadek, kiedy to OPEC obniżał wydobycie wtedy, kiedy Arabia Saudyjska się na cięcia nie zgadzała.

Ropie zaszkodziła też Merrill Lynch, która obniżyła prognozy dla ropy na czwarty kwartał z powodu dużych zapasów i słabego popytu. Taniejące surowce mogą nadal pomagać rynkowi akcji, bo kapitał wychodzący z rynku towarowego będzie wchodził w akcje.

Środa też nie jest bogata w wydarzenia. Przynajmniej tak wynika z kalendarium. Trochę zamieszania może jedynie wprowadzić protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Wtedy to Komitet po raz drugi nie zmienił poziomu stóp procentowych. Co prawda nie wyobrażam sobie, żeby zawierał on jakieś rewelacje, ale bardzo często gracze wyciągają jakieś sformułowanie i używają go jako pretekstu do wywołania pożądanego ruchu. Pół godziny przed opublikowaniem tego protokołu wypowiada się Jeffrey Lacker, szef Fed z Richmond, ale jego słowa mogą jedynie nieznacznie wzmocnić lub osłabić przesłanie płynące z tego, co gracze wywnioskują ze słów Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

Po sesji opublikowane zostały dwa raporty kwartalne spółek notowanych na NYSE (Alcoa i Genentech). Alcoa bardzo rozczarowała i kurs akcji po sesji spadł o 6 procent. Genentech opublikował wyniki dużo lepsze od prognoz, ale, po handlu cechującym niedużą zmiennością, kurs akcji spadł o 1,4 proc. Szczególnie ta druga reakcja jest interesująca, bo może sugerować, że nawet dobre wyniki będą wywoływały realizację zysków. Spadki kursów akcji tych dwóch spółek w handlu posesyjnym nie muszą sygnalizować, że indeksy dzisiaj też spadną, ale nie ulega wątpliwości, że niedźwiedzie mają dzisiaj dużą szansę na doprowadzenie do korekty.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Dolar nadal się umacnia

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: