eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dobre dane z rynku nieruchomości

Dobre dane z rynku nieruchomości

2006-09-26 10:40

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

USDPLN kolejny raz powrócił powyżej 3.11 za sprawą lepszych danych na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym. Dolar zyskuje także dlatego, że zarówno na rynku obligacji jak i akcji notowane są wzrosty. Na rynku obligacji wzrost trwa już dość długo i niedługo może nastąpić korekta. Sygnałem mogą być np. kolejne dane, które nie potwierdzają spowolnienia gospodarczego. Spowoduje to wzrost rentowności i nie powinno osłabić dolara, choć może osłabić złotego. Ponieważ EURUSD spada w pewnym stopniu w związku z plotkami i słabszym wskazaniu indeksu IFO ewentualne zaskoczenie dobrym wskazaniem powinno spowodować wzrost EURUSD i spadek USDPLN. Wartości indeksów gospodarczych publikowanych w Europie często wyciekają, więc ruch wzrostowy dolara może być jednak uzasadniony.

USD/PLN

Złoty odczuwa polepszenie nastrojów na innych rynkach wschodzących. Wynika ono z wzrostu cen obligacji na głównych rynkach, szczególnie w USA. W takiej sytuacji rosną także ceny obligacji o najwyższej rentowności, czyli na rynkach wschodzących. Z tego powodu m.in. lira turecka i forint węgierski oddaliły się od ostatnich minimów. Usunięcie Andrzeja Leppera jest zdecydowanym pozytywem. Negocjacje Kaczyńskiego z PSL mogą się przeciągać, lecz nie powinno to powodować większego niepokoju, gdyż wiadomo, że Ludowcy chcą jak najwięcej zyskać wchodząc do rządu lub tworząc koalicję w parlamencie. Oczekujemy, że marazm na rynku złotego potrwa jeszcze pewien czas. Rejon 3.93-97 powinien zostać utrzymany w tym tygodniu.

EUR/USD

Notowania eurodolara rozpoczęły tydzień w okolicach poziomu 1,28, jednak wczoraj od rana byliśmy świadkami korekty sporych wzrostów z zeszłego tygodnia. Dolar za sprawą czynników czysto technicznych umocnił się do poziomu 1,2760, gdzie konsolidował się do czasu publikacji danych o sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA. Sprzedaż nieoczekiwanie przewyższyła konsensus prognoz analityków na poziomie 6,20 mln. i wyniosła w sierpniu 6,30 mln. wobec 6,33 mln. miesiąc wcześniej.

Tylko półprocentowy spadek (rynek dyskontował w zeszłym tygodniu znacznie słabszy odczyt) był zaskoczeniem i przełożył się na realizację zleceń stoploss ustawionych poniżej wsparcia na poziomie 1,2760 i test kluczowej bariery w okolicy 1,2730. Dolarowi pomagają także spadające notowania ropy naftowej (listopadowy kontrakt na gatunek Brent przez większość sesji znajdował się poniżej psychologicznej bariery 60 dolarów za baryłkę). Trend krótkoterminowy zaczyna sprzyjać krótkim pozycjom, a przebicie przez notowania eurodolara wsparcia na poziomie 1,2730 może oznaczać powrót do średnioterminowej aprecjacji amerykańskiej waluty.

GBP/PLN

Dane z Wielkiej Brytanii na temat cen nieruchomości skupią uwagę inwestorów w trakcie porannej części sesji. Ważna będzie także publikacja indeksu IFO, która może mieć wpływ na notowania EURGBP. Większa zmienności może nastąpić po publikacji indeksu nastrojów konsumentów w USA. Jako, że na złotym nie przewidujemy zmiany obecnej sytuacji, GBPPLN powinien pozostać dzisiaj w podobnym zakresie jak wczoraj.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: