eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy boją się inwestować

Polacy boją się inwestować

2006-09-19 13:22

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy w czasie pandemii COVID-19. Jak się zmieniło?


Jednak czy może być inaczej, skoro tylko 15-proc. ankietowanych stwierdziło, że ze swoich dochodów jest w stanie regularnie odkładać jakąś sumę, a 56 proc. pracuje po to, by zaspokoić tylko podstawowe potrzeby?

fot. mat. prasowe

Który z opisów najlepiej pasuje do Pana(-i) sytuacji finansowej?

Który z opisów najlepiej pasuje do Pana(-i) sytuacji finansowej?


Według Emila Szwedy, analityka Open Finance: "Wyniki badań przeprowadzonych przez PBS na zlecenie Open Finance i Gazety Prawnej pokazują przede wszystkim jak wiele mają do zrobienia instytucje finansowe w kwestii edukacji społeczeństwa. Tylko jeden na trzech Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności, a ci którzy mają, niechętnie wybierają jakąkolwiek inną formę inwestycji poza rachunkiem i lokatą bankową. Tylko co czwarty z czynnych zawodowo Polaków oszczędza z myślą o emeryturze - to wszystko są wyniki bardzo słabe. W interesie wszystkich - nie tylko instytucji finansowych, lecz przede wszystkim ich klientów
- jest szerzenie wiedzy na temat możliwości pomnażania środków i wręcz konieczności oszczędzania. Oraz tego, że oszczędzając regularnie i inwestując można osiągać długoterminowe cele jak edukacja dzieci, czy budowa domu. Tymczasem połowa oszczędzających odkłada pieniądze po prostu na tzw. "czarną godzinę", czyli bez sprecyzowanego planu."

"Polacy odkryli za to korzyści z pożyczania pieniędzy - kredyt spłaca co trzeci z nas, większość niestety zaciąga dług na wydatki konsumenckie, a nie inwestycyjne. Tylko co piąty zaciągany kredyt wiąże się z inwestycją w mieszkanie, mimo że to właśnie nieruchomości wskazywane są najczęściej jak najpewniejszy cel inwestycji (tak odpowiedział co trzeci ankietowany). W sumie można więc zaryzykować twierdzenie, że ludzie mają świadomość tego, że inwestycje dają konkretne efekty, ale jednocześnie boją się ryzykować, albo sądzą, że po prostu nie mają na to pieniędzy." - dodaje analityk.

Badanie zostało zrealizowane przez PBS DGA na zlecenie "Gazety Prawnej" i Open Finance w dniach 1-3 września 2006 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1034-osobowej próbie Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia.

poprzednia  

1 2

oprac. : Open Finance Open Finance

Giełdowy debiut spółki AB

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: