eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Spada zdolność kredytowa Polaków

Spada zdolność kredytowa Polaków

2021-12-15 13:09

Spada zdolność kredytowa Polaków

Spada zdolność kredytowa Polaków © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów, spada zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Eksperci szacują, że w porównaniu do września br. skurczyła się ona nawet o 20%.

Przeczytaj także: Zdolność kredytowa w XI 2021 dalej w dół, raty w górę

Pożyczymy coraz mniej


Ostatnie pandemiczne miesiące przyniosły znaczącą poprawę jeżeli chodzi o uzyskiwanie finansowania przez klientów planujących zakupić nieruchomość na kredyt. Niestety sielanka nie trwała zbyt długo.
Spóźnione działania Rady Polityki Pieniężnej co do dynamicznie rosnącej inflacji, wymusiły znaczącą, szybką i kolejną podwyżkę stóp procentowych. Na tą reakcję gwałtownie zareagował wskaźnik WIBOR, który z poziomu 0,25% skoczył w kilka tygodni do wartości 2,51%. Tak dynamicznego wzrostu stawki, która jest jedną ze składowych oprocentowania większości kredytów hipotecznych w Polsce, nikt się nie spodziewał, mówi Tomasz Kosiba, dyrektor regionalny w sieci ekspertów finansowych Gold Finance.

Jak już możemy się przekonać, zmiana oprocentowania przełożyła się w sposób znaczący na możliwości kredytowe klientów.
W większości banków zmniejszyła się im zdolność kredytowa i to nawet o 20% w stosunku do wartości z września br. Najgorsze w tej sytuacji są zapowiadane kolejne podwyżki stóp procentowych, które mają zatrzymać galopującą inflację. Czego możemy się spodziewać? Najbliższe miesiące pokażą, czy walka ze wzrostem cen jest skuteczna, a co za tym idzie, czy kolejne podwyżki oprocentowania kredytów nie będą konieczne, komentuje Tomasz Kosiba z Gold Finance.

Ile trzeba zarabiać, aby kupić mieszkanie?


Gold Finance wzięło pod lupę najczęściej nabywane mieszkania w największych polskich miastach. Podstawą do wyliczeń są dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2021 r. Eksperci Gold Finance sprawdzili, jakimi dochodami musi legitymować się rodzina mająca dwójkę dzieci, aby z pozytywnym rezultatem przejść weryfikację banków przy zakupie przeciętnego mieszkania. Spośród analizowanych miast najtańsze lokum kupimy w Łodzi. W III kw. br. płaciliśmy za nie średnio 302 tys. zł. Przy 10 proc. wkładzie własnym miesięczne dochody rodziny muszą wynieść ok. 6100 zł, aby myśleć o kredycie na zakup takiego mieszkania. Na „przeciętne mieszkanie” w Poznaniu i Gdańsku naszej przykładowej rodzinie wystarczą dochody poniżej 7000 zł. W Krakowie należy zarabiać już 7000 zł, we Wrocławiu 7400 zł, a jak można się było spodziewać najwyższymi zarobkami musi wykazać się rodzina z Warszawy, która aby kupić lokal za średnią stołeczną cenę, która wynosi obecnie 659 tys. zł musi zarabiać łącznie 8400 zł.
Warto spojrzeć na znaczącą dysproporcję przy zakupie „przeciętnych” mieszkań w Warszawie i Łodzi. W Łodzi rata kredytu będzie wynosić zaledwie 45% wysokości raty, jaką przyjdzie płacić nabywcom mieszkania w Warszawie, dodaje Tomasz Kosiba z Gold Finance.

fot. mat. prasowe

Ile trzeba zarabiać, aby kupić mieszkanie?

Na „przeciętne mieszkanie” w Poznaniu i Gdańsku naszej przykładowej rodzinie wystarczą dochody poniżej 7000 zł.


W bardziej komfortowej sytuacji są kredytobiorcy dysponujący 20% wkładem własnym. Tu miesięczne dochody gospodarstwa domowego potrzebne do uzyskania kredytu mogą być niższe o kilkaset złotych. Jednak przy obecnych cenach mieszkań to dodatkowe 10% wkładu własnego oznacza średnio od 30 tys. zł w Łodzi do 65 tys. zł w Warszawie.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: