eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Współpraca USA z Chinami

Współpraca USA z Chinami

2006-09-14 11:01

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Wczorajsza sesja przyniosła wybicie z konsolidacji 3,9750 – 3,99 i aprecjację złotego w okolice 3,9550. Powodem korekty ostatnich wzrostów jest dyskontowanie przez rynek powrotu Zyty Gilowskiej do rządu. Mimo iż według nieoficjalnych źródeł była minister finansów nie podjęła jeszcze decyzji, to z wtorkowych wypowiedzi szefa Samoobrony i premiera Kaczyńskiego można wywnioskować, że jej powrót jest przesądzony. Dodatkowo szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski zaznaczył, że dotychczasowy minister finansów Stanisław Kluza miałby wrócić na stanowisko wiceszefa resortu.

Powrót profesor Gilowskiej oznacza zwiększenie szans na deficyt budżetowy na poziomie 30 mld. PLN i ograniczenie populistycznych żądań koalicjantów. Niestety, jest już zbyt późno na dokonywanie planowanych w marcu reform fiskalnych na 2007 rok. Podczas dzisiejszej sesji notowania EURPLN powinny poruszać się w konsolidacji 3,9400 – 3,9650.

USD/PLN

Notowania USDPLN od zeszłego czwartku poruszały się w wąskiej konsolidacji poniżej 3,1450 i przetestowały wczoraj bardzo ważne wsparcie na poziomie 3,1150. Powoli zaczyna wzrastać zmienności, gdyż koniec tygodnia przyniesie dwie kluczowe publikacje makro. Według konsensusu analityków inflacja CPI w Polsce (dzisiaj 14:00) wyniosła w sierpniu 1,4 proc. głównie za sprawą wzrostu cen żywności spowodowanego suszą (na ogół w tym miesiącu ceny spadają) i utrzymującego się na wysokim poziomie popytu wewnętrznego.

Warto dodać, że poziom 1,5 jest dolną granicą celu inflacyjnego RPP i jego osiągnięcie, wraz z inflacją płac na poziomie 5,3 proc. (publikacja w piątek o 14:00) może przyczynić się do rozbudzenie oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych jeszcze w 2006 roku. Oczekiwań, które według Andrzeja Wojtyna z RPP nie zostaną zbyt szybko spełnione. Konsolidacja na eurodolarze i niewielka zmienność notowań EURPLN powinny się przełożyć na stabilizacje USDPLN powyżej 3,12.

EUR/USD

Notowania eurodolara konsolidują się w przedziale 1,2670 – 1,2710. Brak istotnych dla rynku walutowego publikacji makroekonomicznych w dniu wczorajszym sprzyjał niewielkiej zmienności notowań. Podobna sytuacja może potrwać dzisiaj do godziny 14:30, gdy zostaną opublikowane dane o sprzedaży detalicznej w USA. Po potężnym wzroście o 1,5 proc. m/m w lipcu analitycy spodziewają się niewielkiego spadku w ujęciu miesięcznym, jednak możliwa jest niespodzianka świadcząca o dobrej kondycji amerykańskiego konsumenta.

Dodatkowo w piątek poznamy kluczowe dane o inflacji bazowej CPI w USA (prognoza: 0,2 proc.; poprzednio: 0,2 proc.). Jeśli jej wartość w ujęciu miesięcznym wyniesie 0,3 proc., co według niektórych ekonomistów jest bardzo prawdopodobne, możemy być świadkami znacznego wzrostu oczekiwań na podwyżkę stopy funduszy federalnych na najbliższym posiedzeniu Fed (20 września) i dalszej aprecjacji dolara. Scenariusz ten oznaczałby przebicie wsparcia na 1,2640 i ruch w okolice 1,2560. Podczas dzisiejszego dnia możliwy jest kolejny atak na wsparcie na poziomie 1,2670, co powinno doprowadzić ceny w okolice 1,2650.

GBP/PLN

Słabość funta wobec dolara i euro ulega odwróceniu, jednak sytuacja na GBPPLN się nie zmienia. Od przetestowania ważnego wsparcia w okolicach 5,82 szóstego września notowania systematycznie wzrastają testując dwukrotnie opór na 5,88. Kluczowym barierą dla dalszych wzrostów jest strefa 5,90/91, a ewntualne spadki powinien powstrzymać poziom 5,84. Spadek notowań GBPPN poniżej strefy 5,78/80 wydaje się mało prawdopodobny.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: