eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy sierpień 2006

Rynek walutowy sierpień 2006

2006-09-11 11:29

Przeczytaj także: Rynek walutowy 04-08.09.06


Powodem wzrostu na giełdach jest też również oczekiwany przez inwestorów koniec kampanii podwyżek stóp procentowych. Obecnie już tylko garstka uczestników rynku wierzy, że FED zdecyduje się na dalsze zaostrzanie polityki monetarnej. Podczas ostatniego posiedzenia Rezerwa Federalna pozostawiła podstawową stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 5,25%, pozostawiając sobie jednak drzwi otwarte w przypadku, gdyby inflacja w dalszym ciągu rosła. Jednak następujące po posiedzeniu publikacje makroekonomiczne wskazywały na coraz mniejszą presję wzrostu cen, co pozwoliło inwestorom uwierzyć, ze to już koniec. Brak dalszego podnoszenia kosztów obsługi kapitału jest na pewno sporą ulgą dla przedsiębiorstw. Czynnik ten był, więc kolejnym argumentem za intensywniejszym kupowaniem akcji przedsiębiorstw.

Trzeba jednak pamiętać, co tak naprawdę jest powodem spadającej inflacji a co za tym idzie końca restrykcyjnej polityki monetarnej FEDu. Podstawową przyczyną jest spowalniająca gospodarka, której naturalnym następstwem jest również spadek dynamiki wzrostu cen.

Przyjrzyjmy się, więc zagadnieniu inflacji. Podstawowy wskaźnik, czyli poziom cen konsumentów CPI zanotował w lipcu wzrost o 4,1% w skali rocznej. Wartości te w dalszym ciągu znacznie przekraczają docelowy poziom 2% jednak od dwóch miesięcy odnotowywany jest stopniowy spadek wartości tego wskaźnika. Rynek spodziewał się wartości w okolicach 4,3%. Pozytywnie zaskoczyły nas również wyniki inflacji cen producentów PPI, która w skali miesięcznej wzrosła w lipcu zaledwie o 0,1% (oczekiwano wzrostu o 0,3%). Wyniki te praktycznie już pozwoliły uwierzyć inwestorom, że podwyżek nie będzie. Przynajmniej taka atmosfera panowała, przez większość sierpnia.

Początek września przyniósł jednak nowe obawy. Poznaliśmy rewizję raportu na temat kosztów pracy, które to wzrosły w II kwartale 2006 roku z wstępnie szacowanych 3,8% do 4,9%, podczas gdy w tym samym czasie produktywność pracy podniesiono zaledwie o 0,1% do 1,6%.

Raport ten przyczynił się do umocnienia amerykańskiej waluty, a inwestorzy często wymieniali jako powód wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych. Tezę tą trudno jednak uznać za słuszną, zważywszy, że amerykańskie obligacji tylko przez krótki okres notowały wzrost rentowności. Natomiast spadek cen został szybko wykorzystany do jeszcze większego obkupienia się w amerykańskie papiery.

Żeby zakończyć temat niekorzystnych informacji z amerykańskiego rynku warto jeszcze wspomnieć o tzw Beżowej Księdze, czyli raporcie FEDu na temat stanu gospodarki. Wnioski z niego płynące wydają się potwierdzać moje obawy. Rezerwa Federalna w głównej mierze zwróciła uwagę na zachowanie się rynku nieruchomości, który jej zdaniem w nadchodzących miesiącach podlegać będzie dalszemu ostudzeniu. Potwierdzono również oczekiwania co dokształtowania się inflacji, która powinna stopniowo spadać w kierunku bezpiecznych poziomów.

Z kolei lepsze od oczekiwań wyniki przedstawił indeks ISM w sektorze usług, który to ukształtował się na poziomie 57, podczas rynek spodziewał się wartości w okolicach 55, gdzie każda wartość wskaźnika przekraczająca 50 sugeruje, że ten sektor gospodarki w dalszym ciągu będzie się rozwiał, a znaczna część firm ocenia obecną sytuację lepiej niż jeszcze miesiąc temu.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06 Rynek walutowy 11-15.09.06

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: