eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stan kont emerytalnych w ZUS wzrośnie o ponad 5 proc. w czerwcu

Stan kont emerytalnych w ZUS wzrośnie o ponad 5 proc. w czerwcu

2021-05-21 10:33

Stan kont emerytalnych w ZUS wzrośnie o ponad 5 proc. w czerwcu

W czerwcu kapitał emerytalny wzrośnie o ponad 5 procent © fot. mat. prasowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w czerwcu stan kont emerytalnych w ZUS zostanie zwaloryzowany wskaźnikiem 5,41 proc.

Przeczytaj także: Na konta i subkonta w ZUS trafiło 450 mld zł

Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji. W czerwcu, jak co roku, zwaloryzujemy wskaźnikiem 5,41 proc. stany kont milionów Polaków ubezpieczonych w ZUS. Żaden bank nie da nam tak korzystnych warunków - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zapisane na kontach i subkontach środki są podstawą do obliczenia wysokości emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego. W 2021 r. stany kont wzrosną o 5,41 proc., a stany subkont wzrosną o 5,23 proc.

Przykładowo osobie, która na koniec stycznia br. zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł po waloryzacji składek w czerwcu br., jej stan konta wzrośnie o kwotę 24,3 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan konta tej osoby zwiększy się o prawie 46 tys. zł.

fot. mat. prasowe

W czerwcu kapitał emerytalny wzrośnie o ponad 5 procent

Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji.


Jak obliczane są wskaźniki konta i subkonta?


Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Obecnie ogłoszony wskaźnik waloryzacji składek dotyczy 2020 r. Jest on niższy niż w dwóch poprzednich latach z uwagi na epidemię Covid-19. Przypis składek emerytalnych w 2020 r. był wyższy niż rok wcześniej, ale z powodu szczególnej sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych – nie o tyle, co w poprzednich latach.

Nieco inaczej wygląda sytuacja ze wskaźnikiem waloryzacji składek na subkoncie. W związku z tym, że waloryzowane jest ono zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat to w tej sytuacji epidemia nie wpłynęła znacząco na przyrost stanu subkont Polaków.
Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie i pozwalały na pomnożenie kapitału emerytalnego w ZUS na, można powiedzieć, rekordowym poziomie, nienotowanym na żadnej lokacie. W 2020 r. było to 8,94 proc., a rok wcześniej 9,20 proc. W przypadku subkonta nie ma aż tak wielkich różnic. Obecnie wskaźnik składek zgromadzonych na subkoncie wynosi 5,23 proc., gdy rok temu wyniósł 5,73 proc., a dwa lata temu 5,01 proc. - przypomina rzeczniczka.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: