eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Głosowanie za podwyżką inflacji

Głosowanie za podwyżką inflacji

2006-08-31 10:46

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Wczoraj po 13:00 doszło do nagłego ruchu EURPLN powyżej 3.9650. Szybkość ruchu do góry i natychmiastowy powrót sugeruje, że było to albo realizacja zleceń stop-loss albo buy-stop, szczególnie, że w rejonie 3.9650 można było takich zleceń oczekiwać (czynniki techniczne). Skok kursu okazał się pułapką i przez resztę dnia widać było lekkie uspokojenie nastrojów i złoty się umocnił w poniżej 3.9300.

Takie wydarzenie może oznaczać, że rynek osiągnął krótkoterminowe maksimum i od tego momentu złoty może zacząć zyskiwać. W związku z faktem, że informacje z komunikatu RPP były w dużej mierze pozytywne i odnosiły się także do dobrych danych o PKB zagrożenie dalszym wzrostem EURPLN powyżej 3.96 jest na razie w naszej opinii zażegnane. Ruch w kierunku 3.9480 powinien być wykorzystany do sprzedaży. Czynnikiem ryzyka jest decyzja ECB i komunikat. Jastrzębie wypowiedzi Tricheta mogą pogłębić ostatnią korektę na rynku długu i wzrost rentowności co przełoży się na spadek wartości złotego - ryzyko to jest jednak w naszej opinii mniejsze niż kontynuowanie technicznego spadku EURPLN po braku kontynuacji wzrostów po przełamaniu 3.96.

USD/PLN

Główną parą na której widać słabość dolara jest GBPPUSD, wzrost EURUSD napotyka na silny opór powyżej 1.2840 co ogranicza spadki USDPLN, lecz ze względu na znacznie bardziej optymistyczne zachowanie samego złotego sądzimy, że ewentualne wzrosty USDPLN wywołane przez spadek EURUSD w rejon 1.28, będą ograniczane przez korektę ostatniej słabości złotego. Sądzimy, że dziś na USDPLN może być osiągnięty poziom 3.05, szczególnie jeśli po decyzji ECB o utrzymaniu stóp na obecnym poziomie wydany zostanie jastrzębi komunikat. EURUSD pozostaje w ciasnym zakresie gdyż inwestorzy oczekuję na bardzo ważne dane makro w piątek z USA i decyzję ECB. Oczekiwanie na relatywnie szybsze tempo wzrostu stóp w Eurolandzie niż w USA i Japonii pomaga EURUSD i EURJPY zawiedzenie tych oczekiwań np. po wypowiedziach Tricheta może spowodować wzrost wartości dolara.

EUR/USD

Wczorajsza sesja przyniosła konsolidację w bardzo wąskim przedziale 1,2810 -1,2850. Brak istotnych danych ze strefy euro i potężny wzrost notowań eurodolara dzień wcześniej po panicznym zamykaniu długich pozycji w dolarze budowanych przez Amerykanów przez ostatni tydzień (zakupy po 16-tej) sprzyjał niewielkiej realizacji zysków. Dopiero raport agencji ADP na temat zmiany miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w sierpniu, który pokazał mniejszą kreację od oczekiwań analityków (107 tyś. wobec 130 tyś. spodziewanych) zachęcił inwestorów do zakupów wspólnej waluty. Dane o wzroście gospodarczy w USA w drugim kwartale zostały zgodnie z przewidywaniem zrewidowane do góry (2,9 proc. zamiast 2,5 proc.), co nie miało wielkiego wpływu na wartość dolara. Jedyną informacją wartą odnotowania był spadek inflacji bazowej PCE w tym samy okresie, która wyniosła 2,8 proc. wobec 2,9 proc. prognozowanych przez analityków.

Spadek ten wskazuje na słuszność tezy zawartej w protokole ostatniego posiedzenia FOMC. Podczas dzisiejszej sesji poznamy świeże dane makro ze strefy euro (stopa bezrobocia w Niemczech i wskaźniki klimatu gospodarczego w eurolandzie), jednak rynek z szczególną wagę będzie przywiązywał do konferencji prasowej prezesa ECB (14:30). Inwestorzy wnikliwie będą się przysłuchiwać słowom Tricheta starając się wywnioskować, czy do końca roku czekają nas jeszcze dwie czy jedna podwyżka kosztu pieniądza w strefie euro. Jeżeli szef Europejskiego Banku Centralnego utrzyma jastrzębią retorykę notowania eurodolara powinny dalej wzrastać.

GBP/PLN

Rejon 5.89 powstrzymał wzrost GBPPLN i mimo siły GBPUSD cross pozostaje poniżej tego poziomu, a nawet poniżej wsparcia przy 5.85. Złoty od wczoraj się istotnie wzmocnił po nieudanej próbie przebicia 3.9650, która zakończyła się fałszywym wybiciem. Złotemu pomogły także dane o PKB i wypowiedzi po decyzji RPP. Dane o sprzedaży detalicznej wczoraj spowodowały większą zmienność, lecz GBPUSD z dużymi trudnościami zdobywał kolejne poziomy. Sądzimy, że powyżej 1.9080 GBPUSD będzie podatny na korektę co dalej wspierać będzie PLN w stosunku do GBP.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: