2020-02-27 09:55
Dlaczego banki wymagają polisy na życie przy kredycie hipotecznym? © anyaberkut - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem na życie czy bez?
Co prawda świadomość ubezpieczeniowa Polaków przedstawia się coraz lepiej, to jednak wielu z nas o ubezpieczeniu na życie zaczyna myśleć dopiero w obliczu niepożądanej sytuacji czy wręcz tragedii.- Polisa na życie jest potrzebna, a przy kredytach czy innych zobowiązaniach - nawet obowiązkowa. I to nie ze względu na wymóg banku przy zawieraniu kredytu, ale ze względu na sam fakt zapewnienia bezpieczeństwa finansowego swoim najbliższym w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Taka forma zabezpieczenia świadczy o dojrzałości oraz odpowiedzialności osoby myślącej o przyszłości swojej i najbliższych. Pieniądze z pewnością nie zastąpią utraty bliskiej osoby, jednak zapewnią dotychczasowy poziom życia przez kilka najbliższych lat – mówi Karolina Trzeciakiewicz z ANG Spółdzielni.
fot. anyaberkut - Fotolia.com
Dlaczego banki wymagają polisy na życie przy kredycie hipotecznym?
Jest to zabieg mający na celu ochronę interesów banku w razie śmierci kredytobiorcy.
- ¼ kredytu jest więc spłacona z polisy na życie, a resztę powinni uregulować spadkobiercy, czyli najczęściej partner zmarłego kredytobiorcy lub jego dzieci. Jeśli nie są w stanie spłacić całości, ponieważ pozostała kwota przewyższa ich możliwości finansowe, bank będzie chciał jak najszybciej sprzedać nieruchomość, aby pokryć zobowiązanie. Może to zrobić nawet za 75% ceny, ponieważ reszta została zabezpieczona polisą. Wymagając jako zabezpieczenia kredytu ubezpieczenia na życie w kwocie 25% wartości nieruchomości, bank zabezpiecza tylko swój interes, czyli pokrycie różnicy w przypadku tzw. sprzedaży wymuszonej. Klienci często albo nie mają wiedzy, że mogą się ubezpieczyć na sumę odpowiadającą kwocie kredytu, albo - chcąc obniżyć jego koszty - po prostu rezygnują z pełnej ochrony. W ten sposób rezygnują z zabezpieczenia interesu najbliższych – tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.
- Suma ubezpieczenia przy polisach grupowych wynosi zwykle 50 tys. zł, maksymalnie 100 tys. zł. Nie jest to kwota umożliwiająca bliskim spłatę kredytu hipotecznego po śmierci kredytobiorcy. Choć tzw. grupówki są tańsze od polis indywidualnych, to nie stanowią pełnego zabezpieczenia finansowego. Posiadanie jednak jednej polisy nie wyklucza nabycia drugiej i tutaj te ubezpieczenia mogą być dla siebie świetnym uzupełnieniem, zapewniającym pełną ochronę. I o ile majątek jest ubezpieczany do wysokości jego wartości, to życia nie jesteśmy w stanie wycenić. Polis na życie możemy mieć kilka równolegle. Przed nabyciem kolejnej warto jednak skonsultować się z ekspertem ubezpieczeniowym, który podpowie, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze – dodaje Karolina Trzeciakiewicz.
oprac. : eGospodarka.pl
Czy ubezpieczenie na życie jest w ogóle potrzebne?
Polisa dla zmieniających mieszkanie
Mieszkanie na kredyt czy wynajem - na co się zdecydować?
"Mieszkanie bez wkładu własnego". Czym jest spłata rodzinna i kto może z niej skorzystać?
Wakacje kredytowe w drodze. Kto za nie zapłaci?
Zakup mieszkania na kredyt - ile potrzeba na wkład własny?
Wypowiedzenie ubezpieczenia na życie - jak to zrobić?
Zakup mieszkania lub domu na kredyt. Na co zwrócić uwagę?
Nowy Ład: zakup nieruchomości bez wkładu własnego receptą na problemy mieszkaniowe?
REKLAMA
Kiedy pomocny lub konieczny będzie rzeczoznawcza?
Zmarł mój były mąż. Mamy dwójkę dzieci. Pytanie dotyczy polisy na życie na wypadek śmierci. Już wiemy, że została podzielona na 3 osoby: ...
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Badania internetu Gemius/PBI I 2023
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca? Sprawdź wyliczenia ekspertów podatkowych.
Planujesz zakup auta elektrycznego? Do wyboru masz ponad 100 modeli
Najszybszy internet mobilny i 5G w I 2023
Smartfon OnePlus 11 5G już w Polsce
Rośnie pesymizm wśród CFO. Czego obawia się dyrektor finansowy?
Jak zarządzać zespołem wielopokoleniowym i dlaczego to nieuniknione?