eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy ubezpieczenie na życie jest w ogóle potrzebne?

Czy ubezpieczenie na życie jest w ogóle potrzebne?

2016-11-17 10:16

Czy ubezpieczenie na życie jest w ogóle potrzebne?

Ubezpieczenia na życie jest potrzebne? © thodonal - Fotolia.com

„Mądry Polak po szkodzie” – powiedzenie to idealnie obrazuje podejście Polaków do ubezpieczeń. Nowotwór złośliwy? Śmierć bliskich? Inne poważne choroby? Dopiero wtedy myślimy, że mogliśmy skorzystać z oferty ubezpieczeniowej. Wiele z tych schorzeń można byłoby wyleczyć w szybkim czasie w najlepszych klinikach na całym świecie gdybyśmy oczywiście mieli ubezpieczenie na życie, a takie leczenie w pakiecie ubezpieczeniowym.

Przeczytaj także: Po co bankowi ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym?

Nieubezpieczony jak Polak?


Powodów, dla których Polacy się nie ubezpieczają jest wiele. Podstawowym elementem jest brak świadomości – na szczęście zmienia się to z roku na rok. Polski system edukacji nie wskazuje jakie zagrożenia mogą nas napotkać w przyszłości i dlaczego ubezpieczenia są ważne. Nie mamy zielonego pojęcia, od czego można się ubezpieczyć i co takie ubezpieczenie nam daje. Kolejnym częstym powodem nieubezpieczania się jest też to, że nas na to nie stać. Należy jednak pamiętać, że dobra polisa nie musi wiele kosztować. Cena jest zależna od sumy ubezpieczenia, jak i pakietów dodatkowych. Najwięcej ubezpieczeń jest tych „przymusowych”, a w zwiększaniu liczby osób ubezpieczonych pomagają banki. Często przy kredytach hipotecznych, ubezpieczenia na życie czy też mieszkanie, po prostu są obligatoryjne. Dzięki bardzo dużemu zainteresowaniu zakupem nieruchomości w ostatnich latach, a co za tym idzie również i kredytów hipotecznych, ilość osób ubezpieczonych wzrosła.

Jakie ubezpieczenie jest najlepsze?


Podstawowym ubezpieczeniem na życie jest ubezpieczenie na wypadek śmierci spowodowanej chorobą, bądź nieszczęśliwym wypadkiem. W razie wystąpienia powyższych zdarzeń, osoby uposażone otrzymają od towarzystwa ubezpieczeń świadczenie. Co się dzieje kiedy nie wskażemy osób uposażonych? Następuje proces spadkowy – w takiej sytuacji to przepisy prawa spadkowego decydują komu i w jakiej wysokości jest wypłacane świadczenie. Odpowiednim ubezpieczeniem dla osób nie mających żadnych zobowiązań, a także rodziny, są ubezpieczenia z pakietami dodatkowymi.

Pakiety dodatkowe dają możliwość zabezpieczenia się na wypadek pobytu w szpitalu – tu możemy uzyskać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, poważnych zachorowań – w tym przypadku mamy możliwość zabezpieczyć się na przykład na wypadek nowotworu złośliwego, udaru mózgu czy też zawału serca. Częstą i pożądaną przez konsumentów opcją jest zabezpieczenie od niezdolności do pracy. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych są też tak zwane ubezpieczenia zwrotne. Przy podpisaniu wniosku decydujemy się na długość ubezpieczenia oraz określamy jaki procent składek będzie zwrotny po zakończeniu okresu odpowiedzialności. W przypadku braku wystąpienia zdarzeń objętych ochroną, możemy otrzymać zwrot nawet do 100% wpłaconych składek.

fot. thodonal - Fotolia.com

Ubezpieczenia na życie jest potrzebne?

Polacy niechętnie ubezpieczają się dobrowolnie.


Na co warto zwrócić uwagę?


Przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ubezpieczyciel będzie wypłacał świadczenie i czy nastąpi to już po dostarczeniu dokumentacji medycznej, czy dopiero po udostępnieniu faktur za leczenie. Istotne również jest to, aby sprawdzić, jak ubezpieczyciel wywiązuje się z umowy. Każdy konsument powinien przeczytać dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zweryfikować, czy nasze ubezpieczenie nie jest naszpikowane wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Często w reklamach możemy zaobserwować oferty „tanich i dobrych” ubezpieczeń, które zabezpieczają wiele, a tak naprawdę ich jakość jest znikoma.

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo ofert ubezpieczeniowych, a klientowi, który nie porusza się swobodnie w tej „materii” ciężko jest dokonać odpowiedniego i rzetelnego wyboru, dlatego warto wybrać się do doradcy finansowego, który pomoże w wyborze odpowiedniej oferty. Pamiętajmy, że posiadanie polisy na życie zwiększa poczucie bezpieczeństwa naszego i naszej rodziny.

Piotr Parobiec, ekspert

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

 • niceguy / 2016-11-27 10:10:47

  Lepiej, zeby nie było potrzebne, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Jednak nie chciałbym by w razie wypadku, czy mojej śmierci, moja kobietki popadły nie tlyko w smutek, ale jeszcze w problemy finansowe. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Milmilka / 2016-11-27 12:23:29

  Wole byc ubezpieczona niż nie być. Wśród znajomych kilka razy sie ubezpieczenie bardzo przydało, bo niestety nieszczęścia chodzą po ludziach :( odpowiedz ] [ cytuj ]

 • czy jest potrzebne?

  charlesb / 2016-11-29 11:00:28

  Jest niezbędne do poczucia bezpieczeństwa i do zrealizowania misji rodzicielskiej. Myślę, że to nie są już kategorie luksusu, czy braku potrzeby posiadania takiej polisy... Otóż w dzisiejszych czasach jest to konieczność. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • pytanie jest tendencyjne;)

  Piksel2 / 2016-11-30 19:38:25

  Rozumiem, że to tak na przekór właśnie zadane... Myślimy że zawsze będziemy młodzi, zdrowi, nic nam się nie stanie. A jak się zdarzy tragedia to trwoga i lament, tylko wtedy już za późno :( Oczywiście, że trzeba się ubezpieczać! Choć nie zawsze byłam taka mądra. Kiedyś w rodzinie przyjaciółki zdarzył się straszny wypadek. Nie chce mi się o tym pisać :( Ale ta sytuacja otworzyla mi oczy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: