eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 10-16.07.2006

Rynki finansowe 10-16.07.2006

2006-07-17 12:49

Przeczytaj także: Rynki finansowe 03-09.07.2006


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Ostatni tydzień nie był dobrym okresem dla cen polskich papierów skarbowych. Rentowności wzrosły o kilkanaście punktów bazowych z uwagi na zmiany w rządzie (gwałtowniejszej przecenie na rynku zapobiegła szybka i dobrze odebrana przez rynek nominacja dla nowego szefa MF Stanisława Kluzy). Niepewność na światowej scenie politycznej również nie sprzyjała zakupom akurat naszych papierów skarbowych. Ale ostatecznie cenom obligacji na koniec tygodnia pomógł odczyt wskaźnika inflacji za czerwiec który pokazał że r/r inflacja wyniosła w tym okresie 0,8 proc. co jest niskim poziomem. Patrząc tylko na ten wskaźnik (RPP przy ocenie presji inflacyjnej patrzy jeszcze na dynamikę wzrostu plac oraz wydajności pracy) nie należy spodziewać się szybko podwyżek stóp procentowych.

Zagraniczne rynki

Coraz bardziej napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie sprawiła, że w ubiegłym tygodniu wzrosły ceny obligacji skarbowych emitowanych przez bardziej rozwinięte kraje. W USA rentowności obligacji spadły bo inwestorzy chcą napiętą sytuację geopolityczną przeczekać w bezpiecznych instrumentach. Dodatkowo cenom obligacji w USA pomogły słabsze dane makro, które niejako dają pierwsze sygnały, że gospodarka powoli zwalnia po ostatnich podwyżkach stóp procentowych.Wydarzeniem na rynkach obligacji i stóp procentowych było też pierwsze od 6 lat podniesienie stopy procentowej przez Bank Centralny Japonii, który ustalił stopę referencyjną na poziomie 0,25 proc. Nie spowodowało to spadku cen obligacji z uwagi na wspomnianą sytuację polityczną, ale też z uwagi na komentarz BOJ, który stwierdza, że stopy nadal pozostaną na niskim poziomie. Wyklucza to więc szybsze tempo podwyżek kosztu finansowania na rynku.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Miniony tydzień rozpoczął się bardzo pozytywnie. Inwestorzy w Warszawie nie przejęli się zmianami w rządzie i kupowali akcje po coraz wyższych cenach. Dopiero eskalacja konfliktu Izraelsko-Libańskiego i związane z nim mocne spadki na zachodnich parkietach ostudziły nieco nastroje na naszym parkiecie. Należy zaznaczyć jednak że wciąż był on jednym z najmocniejszych parkietów na świecie. W skali tygodnia WIG20 stracił 0,18 proc. zaś MIDWIG zyskał 0,61proc. Mimo rosnących cen surowców słabo zachowywały się spółki surowcowe których indeks stracił 2,05 proc.

Zeszły tydzień był też pierwszym od połowy maja podczas którego fundusze inwestujące na emerging markets zanotowały dodatnie saldo wpłat i wypłat.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 18-24.09.2006 Rynki finansowe 18-24.09.2006
Indeksy utkwiły w miejscu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: