eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia

Ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia

2020-01-02 12:28

Ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia

Ceny mieszkań rosną szybciej niż wynagrodzenia © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z początkiem 2020 r. zaczęły się lata 20-te. To dobry moment, żeby podsumować minione 10 lat. W tym czasie nasze wynagrodzenia wzrosły o połowę – mediana z ok. 2000 zł do ok. 3000 zł netto. Expander zwraca jednak uwagę, że mocno wzrosły również ceny mieszkań. Dla przykładu nowe lokale w Opolu, Rzeszowie i Gdańsku zdrożały o ok. 60%. Poza tym więcej oszczędzamy, ale przynosi nam to mniej korzyści, gdyż oprocentowanie lokat spadło z 4% do 1,3%.

Przeczytaj także: Zdolność kredytowa w złotych w górę, w euro w dół

Pensje wzrosły o połowę


Zacznijmy od pozytywnego akcentu. Jesteśmy zdecydowanie bogatsi niż 10 lat temu. Przeciętna (mediana) pensja „do ręki” wzrosła z ok. 1950 zł do ok. 3020 zł, a więc aż o 55%. Dzięki temu coraz więcej osób może sobie pozwolić na oszczędzanie. W 2019 r. po raz pierwszy odkąd GUS prowadzi takie badania, ponad połowa Polaków zadeklarowało, że odkłada pieniądze. Dzięki temu suma ulokowana przez gospodarstwa domowe w bankach wzrosła ponad dwukrotnie (z 363 mld zł do 887 mld zł).

Ceny wzrosły o 17%


Niestety jednocześnie zauważalnie wzrosły też ceny. Średnio są one o 17% wyższe niż 10 lat temu. Oznacza to, że jeśli coś w 2010 r. kosztowało np. 1 000 zł, to dziś kosztuje ok. 1 170 zł, czyli 170 zł drożej. To oczywiście średnio, gdyż są produkty, które zdrożało znacznie bardziej i takie, których cena niemal się nie zmieniła. Przykładem tego, co istotnie zdrożało w minionych 10 latach są mieszkania. Średnie ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły o 32%. Największe wzrosty miały miejsce w Opolu (62%), Rzeszowie (59%) i Gdańsku (56%).

Jesteśmy dużo bardziej zadłużeni


Znacznie wzrosło też nasze zadłużenie. Bankom jesteśmy winni 787 mld zł, czyli o 84% więcej niż pod koniec 2009 r. Ponad połowa z tej kwoty, to długi wynikające z kredytów mieszkaniowych. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła liczba wypłacanych kredytów hipotecznych. Poza tym coraz wyższe ceny mieszkań zmuszają Polaków do zadłużania się na coraz wyższe kwoty. Średnia kwota kredytu wzrosła w omawianym okresie z 185 000 zł do 282 000 zł, czyli aż o połowę. Na szczęście w tym samym czasie mocno spadło oprocentowanie tego typu kredytów (z 7% do 3,84%).

fot. mat. prasowe

Jak zmieniły się ceny mieszkań od IV kw. 2009 r.

Największe wzrosty miały miejsce w Opolu (62%)


Oprocentowanie lokat bankowych spadło z 4% do 1,3%


Wspomnieliśmy już jak wzrosły nasze oszczędności. Niestety spadek poziomu stóp procentowych spowodował, że oszczędzanie przynosi dziś znacznie mniejsze zyski. Średnie oprocentowanie lokat bankowych spadło z 4% do 1,3%. Przy kwocie 10 000 zł roczna wysokość odsetek spadła z 400 zł do 130 zł. To sprawiło, że obecnie zdecydowanie rzadziej trzymamy pieniądze na lokatach, a znacznie częściej na nieoprocentowanych rachunkach. Udział lokat spadł z 50% do 31%. To oczywiście świetna wiadomość dla banków, które mają darmowe źródło pieniądza, którym mogą finansować udzielanie kredytów.

oprac. : Jarosław Sadowski / expander

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • najlepiej sprawdzić

    filozoffo / 2020-01-05 21:19:16

    Mieszkania mają wzięcie. O dziwo w tej chwili nawet te z rynku pierwotnego czesto sa tansze niz z wtórnego. Moim zdaniem lepiej sie rozejrzec gdy ma sie zamysł kupna mieszkania nim zdecyduje sie kupic z wtórnego "bo raczej na pewno bedzie taniej...". Te czasy juz minely. Lepiej sprawdzic i samemu sie przekonac a nie ufac w ciemno. Mieszkania z inwestycji Rembertów Przy Lesie od Lps invest wcale nie wychodza tak drogo jak te z centrum miasta. A lokalizacja jest sto razy lepsza zwlaszcza dla rodzin z dziećmi. Widok na las, blisko szkola, przychodnia i poprawna komunikacja z centrum. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • karolinka / 2020-01-17 14:17:07

    to prawda dlatego postanowiłam nie czekać dłużej i zdecydowałam się kupić mieszkanie na osiedlu Apartamenty Ostródzka jeszcze w tym roku odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: