eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Miniobrót podważa prognostyczne znaczenie zwyżki

Miniobrót podważa prognostyczne znaczenie zwyżki

2006-06-27 10:21

Poniedziałek rozpoczął się na naszym rynku walutowym wzmocnieniem złotego. Było ono prostą kontynuacją piątkowego zachowania rynku. Bardzo szybko jednak złoty zaczął tracić naśladując zachowanie innych walut regionu. Przez długi czas nie pomagało anawet wzmocnienie euro na rynkach światowych.

Przeczytaj także: Zmiana ministra finansów nie wywołała szoku na rynkach

Mocniejsze euro zazwyczaj wspomaga naszą walutę. Jednak w połowie dnia kierunek się zmienił, a złoty wyraźnie się wzmocnił. Dokończyła dzieła druga już (w piątek była pierwsza) interwencja banku Turcji w obronie liry (w niedzielę turecki bank podniósł stopy). To wzmocniło waluty całego regionu.

Wydaje się, że temat dymisji mister Zyty Gilowskiej jest już na rynku walutowym zdyskontowany. Należy zakładać, że korzystne dla nowego ministra opinie Credit Suisse, Merrill Lynch, UBS i innych zagranicznych ośrodków analitycznych uspokoiły sytuację. Zgadza się to z wyrażaną przeze mnie opinią, że nie ma ludzi niezastąpionych. We wtorek nadal powinniśmy podążać za kursem EUR/USD.

GPW zachowywała się nadal bardzo dobrze nie zwracając uwagi na początkowo złe zachowanie rynku walutowego i spadki węgierskiego indeksu BUX. Problemem był jednak nadal bardzo mały, wręcz śladowy obrót (o 60 procent mniejszy niż w czasie normalnych sesji). Tak mała aktywność graczy prowadzi albo do kompletnego marazmu albo wywołuje gwałtowne zmiany na rynku. Wczoraj był to marazm połączony z ewidentnym podciąganiem cen. Widać już chyba działanie funduszy przed końcem miesiąca. Zarządzający korzystają z małej podaży, żeby pokazać jak najlepsze wyniki półroczne i jak na razie nikt im w tym nie przeszkadza.

Dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (komunikat jutro). Ale nie będzie to miało żadnego wpływu na rynki. Wszyscy wiemy, jaka będzie decyzja. Indeksy na WGPW powinny nadal rosnąć, bo prawdziwy, mocny opór jest dopiero przy WIG20 na poziomie 2.750 pkt. Pomagać mu powinien wzrost cen surowców Pamiętajmy jednak zawsze, że zwyżka na tak nędznym obrocie jest bardzo zwodnicza i niepewna. Może się zakończyć nagłym spadkiem z byle powodu. Gra na takim rynku przypomina targanie tygrysa za wąsy.

Koniec półrocza pomaga właścicielom akcji

W poniedziałek trudno było dopatrzyć się w zachowaniu rynków dużej logiki. Wydaje się, że każdym z nich kierowały inne powody. Popatrzmy na rynek walutowy. Dzień rozpoczął się wyraźnym osłabieniem dolara, wywołanym informacją o zamierzeniach Banku Centralnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który chce przekonwertować 10 proc. swoich rezerw na euro. Nie są to wielkie kwoty, ale każda taka informacja przypomina, że są kraje (Japonia, Chiny), gdzie te rezerwy są olbrzymie.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: