eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rentownoścć amerykańskich obligacji wrasta

Rentownoścć amerykańskich obligacji wrasta

2006-06-23 11:50

Rentownoścć amerykańskich obligacji wrasta

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsza siła dolara wynika nie z fundamentalnych czynników makroekonomicznych, lecz czysto spekulacyjnej gry inwestorów oczekujących jastrzębiej wypowiedzi na spotkaniu FOMC w przyszłym tygodniu. Inwestorzy przez najbliższy tydzień nie będą zwracać uwagi na coraz gorsze dane z gospodarki amerykańskiej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Wczorajszy odczyt wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę był najgorszy od września 2005 roku i nie spowodował żadnych zmian notowań eurodolara, a nawet dość spory wzrost rentowności obligacji amerykańskich. Takie nielogiczne zachowania można wytłumaczyć sztucznym napędzaniem kursów do ważnych z punktu analizy technicznej poziomów. Na giełdach światowych widać popyt ze strony inwestorów. Indeks S&P 500 przebił linię trendu spadkowego, co przekłada się na możliwość powrotu kapitału krótkoterminowego (spekulacyjnego) na parkiety naszego regionu. Ceny towarów pokonały ważne opory i zaczynają szybko piąć się do góry. Powracają fundusze hedgingowe, dla których obecne ceny większości klas aktywów są atrakcyjne, szczególnie jeśli dolar zakończyłby fazę aprecjacji. Globalna skłonność do podejmowania ryzyka wzrasta i powinna spowodować odreagowanie spadków notowań walut regionu w najbliższym czasie.

USD/PLN

Mimo porannego spadku do 3,20 notowania USDPLN wczoraj zakończyły dzień w okolicach silnego oporu na poziomie 3,25.Już kilkakrotnie poziom ten zatrzymywał wzrosty, jednakże wczorajszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich do najwyższego poziomu od maja 2002 roku (5,21 proc.) znów wywołał niepokój na rynkach wschodzących. Mimo bardzo słabych danych makroekonomicznych dolar pozostaje mocny na rynkach bazowych, co może się przełożyć na próbę ataku na poziom 3,30. Nadzieje na zatrzymanie wzrostów wartości tej waluty należy także wiązać z dzisiejszym raportem o zamówieniach na dobra trwałe i możliwym wzrostem cen tamtejszych obligacji. Dopiero powrót eurodolara powyżej 1,2690, będzie oznaczał zmianę trendu na spadkowy i powrót notowań w okolice 3,14.

EUR/PLN

Wczoraj mimo porannego umocnienia złotówki do 4,05, kurs wzrastał przez resztę dnia. Po południu zrobiło się bardzo nerwowo, gdy notowania znów testowały kluczowy opór 4,10. Jednakże duży popyt na złotówkę przy tym poziomie spowodował szybki spadek kursu o dwa grosze. Znacznie słabszy odczyt wskaźnika wyprzedzającego koniunkturę (LEI) w USA spowodował obawy inwestorów o przyszły wzrost gospodarczy i pogorszenie nastrojów na rynkach wschodzących. Plotko o dymisji minister finansów, chociaż nieprawdziwe, dodatkowo osłabiają złotówkę. Dzisiaj rano przebiliśmy ważny opór 4,10 i kurs może z łatwością wzrastać jeszcze wyżej. Nawet świetne dane o sprzedaży detalicznej nie pomogą złotówce, gdyż na ogół piątek jest dniem realizacji zysków w naszym regionie. Dopiero powrót eurodolara powyżej 1,2690 pozwoli stwierdzić, że nastąpiła zmiana trendu (krótkoterminowego) na spadkowy i przełoży się na głębszą korektę notowań EURPLN. Od dołu ograniczeniem dla wahań jest wsparcie na poziomie 4,0750.

EUR/USD

Przebicie poziomu 1,2530 spowoduje realizację wielu zleceń stoploss i notowania mogą z łatwością dotrzeć do 1,2450. Wczoraj notowaniom eurodolara nie udało się przebić kluczowego oporu na poziomie 1,2680 i dzień zakończyliśmy 100 pipsów niżej. Od rana dolar umacniał się wobec większości walut na świecie głównie za sprawą słabnącego jena. Japońska waluta wiąż traci na wartości po odrzuceniu przez prezydenta Bush’a propozycji przeprowadzenia dwustronnych negocjacji w sprawie rakiet dalekiego zasięgu z Koreą Północną. Stany Zjednoczone stwierdziły, że nie będą dyskutować z państwami grożącymi użyciem broni, gdyż spełnienie ich postulatów zachęci do ponownego podobnego zachowania. Groźba konfliktu w Azji zachodniej znów staje przyczyną osłabia jena i ucieczki kapitału z tamtego regionu do Stanów. Wczorajsze dane makroekonomiczne, mimo iż były znacznie słabsze od oczekiwań, nie osłabiły dolara. Amerykańska waluta znów jest mocna, gdyż niektórzy inwestorzy znów oczekują podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych już na najbliższym posiedzeniu FOMC.

GBP/PLN

Wczoraj od rana notowania walczyły z psychologicznym wsparciem na poziomie 5,90. Nieudana próba przebicia tego poziomu spowodował, że sesje zakończyliśmy na prawie niezmienionym poziomie. Dzisiaj kurs przebił kluczowy opór na poziomie 5,97 (kilkakrotnie testowany), co powinno doprowadzić do próby przebicia psychologicznego poziomu 6 złotych za funta. Polepszenie nastroju wobec rynków wschodzących musi zostać potwierdzone spadkiem notowań poniżej 5,88, aby nastąpiła zmiana bardzo silnego trendu wzrostowego.

 

1 2

następna

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: