eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polskie fundusze podciągają indeksy giełdowe

Polskie fundusze podciągają indeksy giełdowe

2006-06-20 13:47

Przeczytaj także: Rynki regionu nadal bardzo słabe


Atmosfera na rynkach nadal nerwowa

W poniedziałek indeksy w Eurolandzie od początku sesji wyraźnie rosły. Okazało się bowiem, że w USA piątkowa sesja nie zakończyła się tak źle jak tego oczekiwano, a poza tym Nokia i Siemens poinformowały, że łączą swoje wysiłki w celu walki z Ericssonem na polu sprzętu sieciowego. Pomagało również nocne osłabienie euro do dolara. Bezpośrednim jego powodem było osłabienie jena, który tracił z powodu zapowiedzi Korei Północnej, która chce wkrótce przeprowadzić test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. Wydawało się, że giełdy eksplodują i sesje zakończą się bardzo dużymi zwyżkami, ale początek sesji w USA ochłodził nastroje i wzrosty indeksów były na zakończenie sesji jedynie umiarkowane.

Poniedziałek na rynkach finansowych w USA nie należał do dobrych dla posiadaczy akcji. Nie było żadnej publikacji istotnych danych makro, ale i tak gracze wypatrzyli coś, co zawsze lekceważą. NAHB (Narodowe Stowarzyszenie Budowniczych Domów) poinformowało, że jego indeks spadł 4 punkty, do poziomu 42 pkt., który jest najniższy od 1995 roku. Indeks powyżej 50 sygnalizuje, że warunki biznesowe są dobre lub przeciętne. Nie jest to oczywiście dobra informacja dla całej gospodarki, ale miesiąc temu indeks dużo wyżej wcale nie wylądował, a jednak mało kto się nim przejmował. W poniedziałek jednak indeksy giełdowe po publikacji raportu NAHB przyśpieszyły w swojej drodze na południe.

Już wcześniej, po pozytywnym otwarciu, indeksy spadały. Winiono za to Jacka Guynna, szefa Fed z Atlanty, który znowu straszył wzrostem inflacji bazowej. Problem jest jednak w tym, że powiedział on dokładnie to samo, co mówił około 2 tygodnie temu, a co już wydawało się być w pełni zdyskontowane przez rynki. Wyrazem tego zdyskontowania był przecież duży wzrost indeksów w zeszły czwartek. Poniedziałkowe zachowanie rynków nie było logiczne i odzwierciedlało panującą wśród graczy dużą niepewność. Niewiele pomagało podniesienie przez UBS rekomendacji dla Intela, a przez Lehman Brothers dla Procter & Gamble. Szkodził za to kolejny wzrost rynkowych stóp procentowych (rentowności obligacji).

Szkodziły też szerokiemu rynkowi nie tylko akcje z sektora budowlanego, ale również taniejące akcje segmentu surowcowego (szczególnie paliwowego). Na każde wydarzenie na rynkach surowców komentatorzy mieli wytłumaczenie. Mówiło się, że Iran bardziej chce porozumienia w sprawie wzbogacania uranu i dlatego tanieje ropa. Twierdziło się też, że zaostrzenie polityki monetarnej przez Chiny (ograniczenie podaży pieniądza i akcji kredytowej) zaszkodziło cenom miedzi. Częściowo pewnie tak nawet było, ale sytuacja w Iranie nie zmieniła się tak naprawdę ani na jotę, a Chiny ostrzegły, że będą ograniczą podaż pieniądza już w zeszłym tygodniu. O ograniczeniu kredytów mówią zaś od dawna. Tak naprawdę na rynek surowców działało wzmocnienie dolara i każąca sprzedawać sytuacja techniczna.

W ostatnich 30 minutach byki usiłowały kontratakować, ale ta ich szarża zakończyła się niepowodzeniem. Indeksy wyraźnie spadły i tylko mały wolumen daje szanse bykom, bo nie potwierdza istotności zniżki. Jak widać gracze zupełnie nie wiedzą co mają teraz robić, a to ułatwia grę day traderom w niczym nie wyjaśniając sytuacji.

Dzisiaj w USA zostanie opublikowany raport z rynku nieruchomości, który jest od pewnego czasu zagrożeniem dla rozwoju całej gospodarki. Dowiemy się ile w maju rozpoczęto budów domów i ile wydano zezwoleń na ich budowę. Prognozy mówią, że zmiany w stosunku do kwietnia będą niewielkie i jeśli tak rzeczywiście się stanie lub jeśli dane będą lepsze od prognoz to raport nie będzie miał wpływu na zachowanie rynków finansowych. Gdyby jednak ilość nowych budów znacznie spadła, co wcale nie jest wykluczone, to powinno zaszkodzić dolarowi akcjom.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: