eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kim są zadłużeni gapowicze?

Kim są zadłużeni gapowicze?

2019-02-12 13:28

Kim są zadłużeni gapowicze?

Autobus miejski © whitelook - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Niemal 399 mln złotych. Taką kwotę winni są przewoźnikom gapowicze przyłapani przez kontrolerów na jeździe bez ważnego biletu - wynika z danych zgromadzonych przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. Grono zadłużonych liczy sobie już przeszło 311 tys. osób, z czego większość (66%) stanowią mężczyźni. Okazuje się również, że jazda na gapę to domena pasażerów pomiędzy 26. a 35. rokiem życia.

Przeczytaj także: Jazda na gapę wychodzi z mody

Na początku lutego br. rzesza zadłużonych gapowiczów liczyła sobie 311 057 osób, czyli o 24 tys. nazwisk więcej niż przed rokiem. Ich całkowite zadłużenie opiewało na niemal 399 mln zł, przy czym najwięcej do oddania mają mieszkańcy województwa śląskiego (114 885 072,09 zł) oraz wielkopolskiego (112 614 804,59 zł). To również w tych regionach najwyższy jest średni dług per capita - odpowiednio 1 643,96 zł i 2 247,53 zł. Kolejne pozycje w niechlubnym rankingu przypadają w udziale nierzetelnym pasażerom z województwa łódzkiego (1 185,19 zł) i kujawsko-pomorskiego: (1 014,91 zł). W pozostałych częściach naszego kraju przeciętne zadłużenie przypadające na jednego gapowicza nie przewyższa 1 000 zł.

Profil gapowicza


Jazda bez biletu to "sport", w którym gustują przede wszystkim osoby pomiędzy 26. a 35. rokiem życia oraz ich nieco starsi koledzy. Gapowicze najczęściej nie mają wyższego wykształcenia, są bezrobotni, a jeśli pracują, to najczęściej w oparciu o umowę o dzieło czy zlecenie.

Prym w liczbie niezapłaconych mandatów za przejazdy komunikacją miejską oraz kolejami wiodą, niezmiennie od kilku lat, mężczyźni. Stanowią oni 66% gapowiczów. Jak wynika z danych KRD, kobiety dużo rzadziej decydują się na podjęcie ryzyka związanego z przejazdem bez ważnego biletu (ok. 34%). Również wartość najwyższego zadłużenia w ich grupie jest ponad 4 razy niższa niż u płci przeciwnej i wynosi obecnie 70 452,69 zł. Rekordzistą jest mężczyzna z województwa zachodniopomorskiego w przedziale wiekowym 36-45 lat, a wysokość jego długu z tytułu nieopłaconych biletów za przejazdy to 312 353,07 zł.

fot. mat. prasowe

Liczba dłużników - gapowiczów ze względu na wiek

Jazda na gapę to domena pasażerów pomiędzy 26. a 35. rokiem życia.


Nie płacą, bo… chcą zaoszczędzić


Część gapowiczów reguluje należności za otrzymane mandaty, ale istnieje też spora grupa osób, które zwlekają ze spłatą zobowiązania lub w ogóle go nie płacą. Taka tendencja utrzymuje się od kilku lat, co potwierdzają badania zlecane przez Krajowy Rejestr Długów BIG SA.

fot. mat. prasowe

Liczba dłużników - gapowiczów ze względu na płeć

Prym w liczbie niezapłaconych mandatów za przejazdy komunikacją wiodą mężczyźni.


– W świadomości osób korzystających z usług transportu pasażerskiego jazda bez biletu jest sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Taką filozofię przyjmuje jedna trzecia gapowiczów. Inni deklarują, że lubią liczyć na łut szczęścia pozwalający na uniknięcie kontroli (36 procent). Ponad połowa badanych broni się, że opłaty za przejazdy są za wysokie. Ci, którzy kupują bilety, powołują się w pewnym stopniu na swoją uczciwość (41 procent), chociaż zdecydowana większość, bo aż trzy czwarte pasażerów, przyznaje, że kluczowy jest strach przed kontrolerem – komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów BIG SA.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: