eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Uwaga! Oprocentowanie kredytów we frankach najwyższe od 4 lat

Uwaga! Oprocentowanie kredytów we frankach najwyższe od 4 lat

2019-01-18 00:36

Uwaga! Oprocentowanie kredytów we frankach najwyższe od 4 lat

Oprocentowanie kredytów w CHF najwyższe od 4 lat © Stockfotos-MG - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Płacone obecnie raty kredytów we frankach są najwyższe od połowy 2017 r. Wpływa na to nie tylko utrzymywanie się kursu CHF na dość wysokim poziomie ok. 3,80 zł. W ostatnich dniach rośnie również LIBOR CHF 3M, od którego zależy oprocentowanie tego rodzaju kredytów. Jego poziom jest już najwyższy od 4 lat. Z wyliczeń Expandera wynika, że styczniowa rata będzie o 123 zł wyższa niż przed rokiem. Jeśli oprocentowanie nadal będzie rosło, to rata może wzrosnąć o kolejne kilkaset złotych.

Przeczytaj także: Kurs franka znowu uderza w kieszenie Polaków

Kredyty we frankach szwajcarskich są w zdecydowanej większości spłacane terminowo, mimo że obecny kurs CHF w niektórych przypadkach jest blisko dwukrotnie wyższy niż w momencie udzielenia kredytu. Przed problemami frankowiczów uratowały niezwykle niskie stopy procentowe w Szwajcarii. Dzięki nim oprocentowanie wielu takich kredytów nie przekracza 1% w skali roku, a są i takie, których oprocentowanie jest ujemne. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. To nie jest normalne, że bank płaci odsetki komuś, komu udzielił kredytu lub że klient musi dopłacić za możliwość trzymania pieniędzy w banku. Za jakiś czas stopy procentowe w Szwajcarii istotnie wzrosną. Być może właśnie obserwujemy tego początki.

Oprocentowanie kredytów we frankach zwykle jest sumą marży banku i stawki LIBOR CHF 3M. Od 21 stycznia 2015 r. LIBOR wynosił od -0,96% do -0,71%. W tym roku zaczął jednak niespodziewanie rosnąć. Jego obecny poziom -0,7024% (na dzień 11 stycznia) jest najwyższy od niemal 4 lat. To oczywiście przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów, choć nie stanie się to od razu. Zwykle banki tylko raz na 3 miesiące aktualizują oprocentowanie, uwzględniając aktualny poziom stawki LIBOR.

Przydatne linki:
- Kurs CHF
- Kurs EUR


W przypadku kredytów we frankach poziom raty zależy nie tylko od oprocentowania, ale także od kursu walutowego. Ten niestety również nie sprzyja frankowiczom. Przed rokiem kurs CHF wynosił ok. 3,55%, a obecnie ok. 3,80 zł. To wszystko sprawia, że rata kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat, zaciągniętego w styczniu 2008 r. jest o 123 zł wyższa niż przed rokiem (z 1 608 zł do 1 732 zł).

fot. mat. prasowe

Zmiany raty kredytu w CHF

Jeśli LIBOR CHF 3M nadal będzie rosnąć raty kredytów we frankach mogą drastycznie podskoczyć.


Bardzo trudno jest przewidzieć co będzie działo się z kursem franka w przyszłości. Prawdopodobne jest natomiast, że oprocentowanie będzie rosło. Gdyby LIBOR CHF 3M przestał być ujemny, a więc wyniósł zero, a kurs pozostał na obecnym poziomie, to rata wzrosłaby o kolejne 115 zł (do 1 847 zł). Gdyby stawka LIBOR powróciła do poziomu z stycznia 2008 r., to przy obecnym kursie franka, rata wyniosłaby aż 2 340 zł. Byłaby więc aż o 608 zł wyższa niż obecnie.

oprac. : Jarosław Sadowski / expander expander

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: