eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Anonimowe płatności internetowe

Anonimowe płatności internetowe

2006-06-05 00:05

Przeczytaj także: Upadek giełdy kryptowalut - co się stanie z Twoimi kryptoaktywami?


e-Bullion



Kolejną walutą opartą na sieciowym złocie jest , którego twórcą jest spółka e-Bullion.com z siedzibą w Panamie. Również ta waluta, przynajmniej według deklaracji swoich twórców, jest całkowicie zabezpieczona depozytami w złocie i srebrze, które zostały zgromadzone przez Goldfinger Bullion Reserve Corporation z siedzibą w amerykańskim stanie Deleware.

Pecunix



Do bardziej skromnych systemów elektronicznej wymiany złotych depozytów należy , założony w 2002 r. przez Pecunix Incorporated z siedzibą w Panamie. Według publicznie dostępnych szacunków, pod koniec 2004 r. Pecunix dysponował 6,5 tys. zasilonych kont, a wedle danych ze stycznia 2006 r. posiadał 49,142 gramów złota. Mimo niewielkiej skali działalności, w ocenie monograficznej publikacji "The Indomitus Report" to właśnie Pecunix jest liderem w zakresie bezpieczeństwa transakcji.

1 MDC FastGrams



Inne waluty elektroniczne, które zostały zabezpieczone złotem lub srebrem to , emitowany przez National Organization for the Repeal of the Federal Reserve Act ze Stanów Zjednoczonych oraz.... , emitowany przez e-dinar Ltd. z siedzibą w Malezji. Nieco odrębny temat stanowi system rozliczeń , który jest oparty na złocie zgromadzonym przez e-Gold.

Bezpieczeństwo prawne sieciowego złota

Opublikowane przez "The Indomitus Report" szacunki na temat liczby użytkowników sieciowego pieniądza wskazują na to, że w praktyce jest ona niższa niż suma kont utworzonych u poszczególnych emitentów i na przełomie 2004/2005 wynosiła ok. 1,3 mln osób, które korzystały z złota sieciowego wartego ok. 85 mln dolarów. Warto zauważyć, że w przeliczeniu na jednego użytkownika kwota środków zgromadzonych w sieciowym złocie nie jest duża, co sugeruje że sami zainteresowani odnoszą się do tego wynalazku z pewną rezerwą. Nie dzieje się tak bez powodu. Jak już pisaliśmy, z racji miejsca prowadzenia działalności emitenci sieciowego złota nie muszą spełniać wyśrubowanych norm bezpieczeństwa odnośnie instytucji pieniądza elektronicznego, jakie zawiera choćby prawo europejskie.

Jakby tego było mało, twórcy wirtualnych walut miewają bardzo poważne problemy proceduralne, czego przykładem może być niepewny status prawny e-gold Ltd. W dniu 5 grudnia 2005 r. władze Wyspy Nevis (a konkretnie instytucja o nazwie Nevis Financial Services Regulation and Supervision Department) wydała oświadczenie, że e-Gold Ltd. co prawda została zarejestrowana w lipcu 1999 r., ale cztery lata później wykreślono ją z rejestru spółek i nigdy nie składała ona nawet wniosku o ponowną rejestrację.

Z drugiej strony, w praktyce nie spotkałem się z żadnymi poważnymi zastrzeżeniami użytkowników do działania eGold, e-Bullion czy Pecunix. Otwarte pozostaje więc pytanie, czy to instytucje złota sieciowego niewiarygodne czy to może pieniądz elektroniczny jest w prawie europejskim "przeregulowany"?
Lokaty - pewny zysk

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: