eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Nie masz na wkład własny? Daj coś w zamian

Nie masz na wkład własny? Daj coś w zamian

2018-09-24 00:35

Nie masz na wkład własny? Daj coś w zamian

Nie masz 20 proc. wkładu własnego? © Witthaya - Fotolia.com

Od 2014 roku obowiązują w naszym kraju przepisy, zgodnie z którymi osoba wnioskująca o kredyt hipoteczny musi posiadać wkład własny. Jego wysokość ustalona jest dziś na 20 proc. wartości kredytowanej nieruchomości, choć znajdziemy jeszcze na rynku takie banki, które zgodzą się udzielić finansowania przy niższym wkładzie. Warunkiem jest najczęściej np. wykupienie ubezpieczenia lub blokada zdeponowanych w banku środków. Warto też wiedzieć, że wkładem własnym może być zabezpieczenie na innej nieruchomości i to niekoniecznie takiej, która należy do kredytobiorcy.

Przeczytaj także: Nowy Ład: zakup nieruchomości bez wkładu własnego receptą na problemy mieszkaniowe?

Jeszcze kilka lat temu kredyty hipoteczne udzielane na 120 proc. wartości nieruchomości były standardem, a Polacy zadłużali się na potęgę. Aby przeciwdziałać lekkomyślności kredytobiorców, KNF wprowadziła w życie Rekomendację S, której regulacje ustanowiły w naszym kraju bezwzględny wymóg posiadania wkładu własnego.

W efekcie tego osoby wnioskujące w banku o kredyt na własne M muszą posiadać gotówkę. W 2014 roku wymagany wkład własny sięgał 5 proc. wartości nieruchomości. Z każdym kolejnym rokiem rósł o kolejne 5 proc., aby w 2017 roku zatrzymać się na poziomie 20 proc.

20 proc. wkład własny nie jest sztywnym wymogiem


Bezwzględny wymóg 20 proc. wkładu własnego dla wielu osób oznaczałby koniec marzeń o własnej nieruchomości. Nie wszyscy bowiem są w stanie zgromadzić kilkadziesiąt tysięcy zł. Banki wyszły więc naprzeciw oczekiwaniom klientów.
- Banki w zamian za możliwość wpłacenia tylko np. 10 proc. wkładu własnego, stosują inne zabezpieczenia, mające na celu zmniejszenie ryzyka związanego z udzieleniem kredytu hipotecznego. W niektórych przypadkach będą to dodatkowe ubezpieczenia, w innych zastaw lub blokada środków na rachunku bankowym. Niestety, niższy wkład własny może także wiązać się z wyższą marżą – w niektórych bankach do czasu spłacenia kwoty odpowiadającej 20 proc. wkładu własnego, w innych natomiast nawet przez cały okres kredytowania – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. Witthaya - Fotolia.com

Nie masz 20 proc. wkładu własnego?

Jeżeli nie dysponujemy żadnymi środkami, które mogłyby służyć jako wkład własny, warto pomyśleć o zabezpieczeniu w postaci innej nieruchomości.


Zabezpieczenie w postaci innej nieruchomości


Jeżeli nie dysponujemy żadnymi środkami, które mogłyby służyć jako wkład własny, warto pomyśleć o zabezpieczeniu w postaci innej nieruchomości. Może to być kupiona lub otrzymana przez nas wcześniej nieruchomość, jak również należąca do partnera czy rodziców. W tym przypadku niezbędna będzie zgoda tych osób, a nawet wspólne przystąpienie do kredytu. Należy pamiętać, że nieruchomość nie może być obciążona żadnymi kredytami.
- W takim przypadku wpis hipoteki jest na obu nieruchomościach ze stosowną adnotacją o tym, że jest to hipoteka łączna. Bank wycenia sumę wartości obu nieruchomości – tej, na którą brany jest kredyt hipoteczny oraz tej, która ma zastąpić wkład własny. Wysokość kredytu hipotecznego będzie wynosiła przeważnie 80 – 70 proc. tej sumy. Może się okazać, że stosunek wartości kredytu do wartości tych nieruchomości będzie bardzo niski, dzięki czemu wynegocjujemy w banku korzystne warunki. Jeżeli zatem dysponujemy nieruchomościami, które mogą stanowić zabezpieczenie kredytu, to warto o tym pomyśleć przy wybieraniu oferty kredytu. Dla wielu osób procedury te mogą wydawać się skomplikowane, dlatego w takich przypadkach pomocy udzielą pośrednicy kredytowi, którzy znają oferty i wymagane zabezpieczenia z wielu banków i najlepiej dopasują ofertę kredytu hipotecznego do możliwości klienta – dodaje Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: