eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek UE zagrożeniem dla mniejszych banków?

Rynek UE zagrożeniem dla mniejszych banków?

2006-05-24 11:56

Kontrowersyjne propozycje, których celem jest stworzenie paneuropejskiego rynku dla produktów inwestycyjnych są zbyt skomplikowane i mogą zaszkodzić mniejszym bankom - wynika z opublikowanego badania przeprowadzonego przez Centre for European Policy Studies.

Przeczytaj także: Dyrektywa MiFID a polski sektor bankowy

Badanie dowodzi, że dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca rynków instrumentów finansowych (Mifid) jest „prawdopodobnie zbyt uciążliwa do przyswojenia dla wielu rynków” i „czyni warunki operacji o tyle bardziej wymagającymi, że wiele firm, szczególnie małych brokerów, może po prostu chcieć pozostać poza pewnymi dziedzinami biznesowymi”.

Badanie przeprowadzone przez Centre for European Policy Studies, z siedzibą w Brukseli, powtarza obawy podniesione przez wielu regulatorów i firmy usług finansowych w Unii Europejskiej. Krytycy pytają w szczególności o to, czy korzyści ze zharmonizowanego paneuropejskiego reżimu inwestycyjnego przeważą koszty wprowadzenia w życie zbioru nowych zasad.

Istnieją także obawy, że pomimo licznych opóźnień branża nie będzie gotowa na nowe przepisy przed listopadem 2007 roku, który jest nieprzekraczalnym terminem wprowadzenia nowych zasad w życie.

Dyrektywa UE dotycząca rynków instrumentów finansowych tworzy podstawy wysiłków UE stworzenia paneuropejskiego rynku usług finansowych. Wprowadzi wspólne zasady pozwalające firmom inwestycyjnym na oferowanie ich produktów i usług w 25 krajach członkowskich, jedynie w oparciu o zasady rodzimego państwa. Dyrektywa pozwoli także bankom rywalizować twarzą w twarz z kontrolowanymi giełdami papierów wartościowych przez dopasowywanie własnych zamówień klienta – coś, co obecnie nie jest dozwolone w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Jean-Pierre Casey, jeden z autorów dokumentu, powiedział: „Wątpimy w sens tego, do czego jak sądzimy zmierza Mifid – zbyt wielu szczegółów w pewnych obszarach, takich jak ‘odpowiedniość i stosowność’ (zasady opisują, że produkty mogą być sprzedawane różnym klientom) Wydaje się, że przepisy są zbyt szczegółowe i mogą spowodować niezamierzone konsekwencje”.

Ale Casey zaakcentował także, że nowe prawo prawdopodobnie pomoże większym bankom działającym w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej. „Mifid umożliwi większym bankom po raz pierwszy rywalizację z giełdami na kontynencie”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: