eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Spadek z dobrodziejstwem inwentarza uchroni przed długami

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza uchroni przed długami

2018-05-30 11:06

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza uchroni przed długami

Dokumenty u notariusza © burdun - Fotolia.com

Otrzymanie spadku to dobra wiadomość, pod warunkiem jednak, że spadkobierca nie "obdarował" nas również swoimi długami. Szczęśliwie dla osób, które wraz ze spadkiem odziedziczyły również zobowiązania, od 2015 roku obowiązują znowelizowane i sprzyjające spadkobiercom przepisy, na mocy których dziedziczenie długów następuje wyłącznie do wysokości wartości majątku pozostawionego przez zmarłego.

Przeczytaj także: Długi spadkowe? Nie, dziękuję

Odziedziczymy długi, ale nie większe niż wartość spadku


Znowelizowane przepisy pozwalają, aby spadkobiercy, którzy mają podejrzenie, że w spadku otrzymają również niezapłacone przez zmarłego należności, zabezpieczyli się poprzez przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W praktyce oznacza to, że ewentualne długi będą stanowiły dla nich obciążenie, ale tylko i wyłącznie do wartości określonego w inwentarzu spadku.
- Załóżmy, że spadkodawca zapisał nam w spadku 10 tys. zł, ale pozostawił po sobie również długi w wysokości 20 tys. zł. Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, będziemy zobowiązani do spłaty należności, ale tylko do kwoty 10 tys. zł. W tym przypadku niczego nie zyskamy, ale nie będziemy musieli też ponosić dodatkowych kosztów. Opcja ta jest najbardziej korzystna w sytuacji, gdy wiemy o spadku, ale nie mamy pojęcia, czy spadkodawca posiadał też długi. W sytuacji, gdy zostało nam zapisane np. mieszkanie o wartości 200 tys. zł, a po czasie okaże się, że zadłużenie wynosi kilka tysięcy zł, jest to na pewno korzystniejsza opcja niż całkowite odrzucenie spadku – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Bezczynność nie jest dobrym rozwiązaniem


Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza nakłada na spadkobiercę konieczność zgłoszenia się do notariusza lub sądu i złożenia tam stosownego oświadczenia. Musi to nastąpić w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Gdy sąd wyda stosowne postanowienie, komornik szacuje wartość spadku. Za czynności komornicze trzeba wprawdzie zapłacić, ale koszty procesu pokrywane są z odziedziczonego majątku.
- Co zrobić w sytuacji, kiedy przyjęliśmy spadek, nie zdając sobie sprawy z tego, że zmarła osoba miała również duże problemy finansowe? Otóż nawet jeśli nie zaciągnęliśmy długu, ale jesteśmy spadkobiercami, zgadzając się na przyjęcie spadku, musimy liczyć się z odpowiedzialnością za zobowiązania zmarłej osoby. Warto sprawdzić, czy po zmarłym nie pozostały jakieś zobowiązania. Jeśli tego nie zrobimy, może stać się tak, że o długi wierzyciele upomną się po wielu miesiącach, kiedy przyjętego spadku nie można już odrzucić, a odziedziczone aktywa zostaną już upłynnione i spożytkowane. Dług zaś powiększy się o odsetki – mówi Katarzyna Gulbicka Kierownik Działu Wsparcia Strategii z BEST S.A.

fot. burdun - Fotolia.com

Dokumenty u notariusza

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza uchroni przed długami osoby zmarłej.


Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony spadkobiercy oznacza zgodę na przyjęcie spadku wraz z długami, niezależnie od tego, jaka jest ich wysokość. Jeżeli mamy świadomość, że zmarła osoba pozostawiła po sobie długi o większej wartości niż jej majątek, dobrym wyjściem jest całkowite odrzucenie spadku.
- Jeżeli nie chcemy, aby krewni byli zobowiązani do spłaty naszych długów po śmierci, możemy ich przed tym zabezpieczyć, kupując polisę na życie. Warto o tym pamiętać np. podpisując umowę na kredyt hipoteczny o dużej wartości. Posiadanie ubezpieczenia zazwyczaj skutkuje całkowitą spłatą zobowiązania, a spadkobiercy mają rozwiązane problemy z ewentualną spłatą zobowiązań spadkodawcy – dodaje Katarzyna Dmowska.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: