eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Boże Narodzenie 2017. Na co stać Polaka?

Boże Narodzenie 2017. Na co stać Polaka?

2017-12-22 10:40

Boże Narodzenie 2017. Na co stać Polaka?

Na co stać Polaka przed świętami? © hin255 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Święta Bożego Narodzenia wiążą się ze świątecznym szałem zakupów. Według raportu firmy Deloitte „Zakupy świąteczne”, okres od 1 do 15 grudnia to najgorętszy czas dla sklepów zarówno stacjonarnych jak i internetowych. W tym roku połowa Polaków kupi prezenty online. Dokładniej - 62% ankietowanych zrobi zakupy w sklepach stacjonarnych, 49% osób kupi prezenty świąteczne przy pomocy komputera, a 20% skorzysta z urządzeń mobilnych. Jakie prezenty są popularne w tym roku, ile na nie wydamy oraz czy przeciętna pensja wystarczy na tegoroczne zakupy przed Bożym Narodzeniem?

Przeczytaj także: Boże Narodzenie 2017: wydamy średnio 882 zł

Najbardziej spodziewane i najchętniej kupowane prezenty świąteczne


Według Deloitte przeciętny Kowalski wydaje coraz więcej pieniędzy w okresie świątecznym. Jak wykazują dane tej firmy, w roku 2017 wydatki na zakupy świąteczne wzrosną o 2% w porównaniu do roku 2016. Ponadto co roku zmieniają się świąteczne trendy, chociażby ze względu na nowsze technologie czy zmieniającą się modę. Tabela poniżej przedstawia świąteczne trendy na przestrzeni lat 2015 - 2017.

fot. mat. prasowe

Najbardziej spodziewane prezenty w Polsce

W Polsce w 2017 roku wśród dorosłych najbardziej oczekiwanym prezentem, tak jak w poprzednich latach, pozostają kosmetyki.


W Polsce w 2017 roku wśród dorosłych najbardziej oczekiwanym prezentem, tak jak w poprzednich latach, pozostają kosmetyki. Książki ponownie zyskują na popularności, wyprzedzając słodycze.

Podobnie sytuacja wygląda w kwestii najczęściej kupowanych prezentów wśród dorosłych - książki także i tutaj odzyskują pozycję lidera, a za nimi uplasowały się kosmetyki i perfumy. Nastolatkowie w tym roku najczęściej znajdą pod choinką słodycze oraz gry komputerowe. Wśród najmłodszych hitem okazują się kreatywne i artystyczne zabawki, następnie książki i klocki.

fot. mat. prasowe

Najczęściej kupowane prezenty w Polsce

Podobnie sytuacja wygląda w kwestii najczęściej kupowanych prezentów wśród dorosłych - książki także i tutaj odzyskują pozycję lidera.


Rozkład wydatków w świątecznym budżecie


W tym roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe wyda na święta 882 PLN, co oznacza, iż średni planowany całkowity budżet świąteczny jest większy o 2% w porównaniu do kwoty wydanej w roku ubiegłym. Co więcej, zmianie ulegnie także struktura polskich wydatków, gdyż wydamy w roku bieżącym o 38 PLN mniej na prezenty, 170 PLN mniej na artykuły spożywcze i 31 PLN mniej w stosunku do łącznych, planowanych wydatków w świątecznym budżecie w 2016 roku.

fot. mat. prasowe

Rozkład wydatków w świątecznym budżecie

W tym roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe wyda na święta 882 PLN.


Średnie ceny detaliczne wybranych produktów


Ceny produktów w okresie Świąt Bożego Narodzenia, podobnie jak preferencje w wyborze prezentów czy zmiany w świątecznym budżecie, uległy modyfikacjom. Analizując dane GUS i własne badania dla wybranych produktów zauważamy, że ceny niektórych z nich w 2017 r. wzrosły w porównaniu do roku 2015 – co przedstawia poniższa tabela.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny detaliczne wybranych produktów spożywczych i prezentów 2015 – 2017

Ceny niektórych z nich w 2017 r. wzrosły w porównaniu do roku 2015.


Przeciętne wynagrodzenie, a świąteczny karp


Średnie miesięczne wynagrodzenie w 3 kwartale od 2015 roku wzrosło o ok. 356 PLN. Przyjmijmy, że chcemy dowiedzieć się ile przeciętny Kowalski może kupić karpi za swoje wynagrodzenie i jak zmieniało się to od 2015 roku. Poniższa tabela przedstawia zmiany w średniej miesięcznej pensji, cenę karpia o wadze 1,5kg oraz ilość ryby, którą może kupić Polak za średnie wynagrodzenie.

fot. mat. prasowe

Ile karpi może kupić Polak zarabiający średnią krajową?

Tabela przedstawia zmiany w średniej miesięcznej pensji, cenę karpia o wadze 1,5kg oraz ilość ryby, którą może kupić Polak za średnie wynagrodzenie.


Szacuje się, iż cena karpia w 2017 roku wyniesie 14,92 PLN za 1,5kg i najprawdopodobniej będzie to kwota najwyższa w przeciągu omawianych trzech lat. W roku 2016 cena karpia osiągnęła kwotę 14,80 PLN i była to najniższa cena w badanym okresie. Oznacza to, że w tym roku za średnie wynagrodzenia kupimy ok. 190 sztuk karpia, tym samym kupimy go najwięcej od 2015 roku.

W której grupie stanowisk możemy zrobić największą ilość świątecznych zakupów biorąc pod uwagę, że przeciętny Kowalski wyda na nie 882 PLN?


Kierownik projektu IT będzie mógł pozwolić sobie na zakup ok. 435 kg karpia w cenie 14,92 PLN/kg przy wynagrodzeniu 6 484 PLN netto (OBW, 2016). Najmniej z wybranych stanowisk, bo tylko 114 kg kupi pracownik administracyjny, którego przeciętne miesięczne wynagrodzenie opiewa na wartość 1 703 PLN netto. Pracownik ze średnią miesięczną pensją w Polsce zakupi 203 kg karpia.

fot. mat. prasowe

Przeciętne wynagrodzenia brutto i netto na wybranych stanowiskach/ilość zakupów świątecznych

Kierownik projektu IT będzie mógł pozwolić sobie na zakup ok. 435 kg karpia w cenie 14,92 PLN/kg przy wynagrodzeniu 6 484 PLN netto (OBW, 2016).


Ile zarabiają inni na Twoim stanowisku? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki do rynkowych stawek! .

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: