eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wzrosły kwoty wolne od potrąceń. Alimenciarze bez ulgi

Wzrosły kwoty wolne od potrąceń. Alimenciarze bez ulgi

2017-07-07 00:50

Wzrosły kwoty wolne od potrąceń. Alimenciarze bez ulgi

Wzrosły kwoty wolne od potrąceń © Africa Studio - Fotolia.com

Mamy dobre wieści dla emerytów i rencistów. Od początku lipca br. obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń, a to oznacza, że zwiększa się wysokość świadczeń, których nie będzie mógł zająć komornik. Dotychczas wolne od potrąceń było 50% najniższej emerytury, od kilku dni jest to aż 75%. Należy jednak podkreślić, że nowe przepisy nie znajdują zastosowania w odniesieniu do sytuacji, w których komornik zajmuje środki za niepłacone alimenty.

Przeczytaj także: Ustawa o komornikach, czyli zmiany na miarę rewolucji

Wyższe kwoty wolne od potrąceń to efekt podpisanej przez Prezydenta nowelizacji Ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej mocy od 1 lipca br., kwota której nie może zająć komornik sięga 75% najniższego świadczenia emerytalnego, a nie jak do tej pory 50%. To niewątpliwie spora ulga dla zadłużonych emerytów i rencistów.

Z myślą o najuboższych


- Wprowadzone zmiany zasługują na aplauz - skorzystają na nich bowiem najbiedniejsi obywatele. Nowelizacja podyktowana była przede wszystkim względami społecznymi, a więc trudną sytuacją, w której znajdują się niektórzy emeryci i renciści. Ta zmiana to ważny kompromis pomiędzy ustaleniem niezbędnego minimum egzystencji, a ochroną przed wykluczeniem finansowym - mówi Rafał Fronczek, Prezes Krajowej Rady Komorniczej. – Od lipca tego roku, kwota wolna od zajęcia emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności wynosić będzie 750 złotych, natomiast dla osób pobierających świadczenia z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 562,50 złote – tłumaczy Rafał Fronczek.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Wzrosły kwoty wolne od potrąceń

Od 1 lipca obowiązują nowe kwoty wolne od potrąceń komorniczych.


Kwoty wolne od potrąceń komorniczych obowiązujące od 1 lipca br.:


  • 750 złotych – emerytury i renty z tytułu całkowitej zdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 500 zł);
  • 562,50 złotych - renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (dotychczas kwota wolna od potrąceń wynosiła 375 złotych).

Co to oznacza dla dłużników?


- Wprowadzone zmiany, w praktyce oznaczają to, że jeśli przykładowa Pani Basia otrzymuje emeryturę w wysokości 800 złotych, to komornik będzie mógł zająć na poczet długu tylko 50 złotych. Dzięki temu Pani Basi pozostanie na koncie 750 zł do dyspozycji – tłumaczy Rafał Fronczek. - Niestety sprawy zadłużonych emerytów i rencistów coraz częściej trafiają do komorników. Dziadkowie biorą kredyty dla wnuków, a ci później ich nie spłacają – podsumowuje Rafał Fronczek. Jak mówią komornicy, takie sprawy są bardzo trudne dla wszystkich stron postępowania. Zarówno dla samych dłużników, jak i komorników czy wierzycieli, którzy chcą swoje pieniądze odzyskać.

Nowe przepisy nie dotyczą sytuacji, w której komornik zajmuje środki za niepłacone alimenty.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: