eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Upadłość konsumencka w modzie?

Upadłość konsumencka w modzie?

2017-01-10 13:50

Upadłość konsumencka w modzie?

Znaczący wzrost bankructw Polaków © inventart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Upadłość konsumencka to coraz bardziej popularny sposób na wyjście z kłopotów finansowych. Po złagodzeniu warunków, jakie należy spełnić, aby z niej skorzystać, zainteresowanie nią znacznie wzrosło. W minionym roku sądy gospodarcze ogłosiły bankructwo 4288 konsumentów, co względem poprzedniego roku oznacza wzrost o 85 proc.

Przeczytaj także: Upadłość konsumencka, czyli o problemach polskich sądów

Statystyki dowodzą, że upadłość konsumencka to rozwiązanie, na które częściej decydują się kobiety niż mężczyźni. W ubiegłym roku na jej ogłoszenie zdecydowało się 2416 pań i 1872 panów. W pierwszym przypadku wzrost wobec poprzedniego roku sięga 82 proc., w drugim - 90 proc.

Dlaczego paniom łatwiej przychodzi ogłoszenie bankructwa? Najprawdopodobniej jest to rezultat typowego dla płci pięknej dążenia do szybszego rozwiązywania własnych problemów. Polki nie boją się nawet najtrudniejszych decyzji i nie chowają głowy w piasek. Do tego, częściej niż mężczyźni, są zainteresowane wachlarzem możliwości pozwalających na wyjście z trudnej sytuacji, dzięki czemu istotnie wzrasta ich świadomość.

fot. mat. prasowe

Ogłoszone upadłości konsumenckie w Polsce w latach 2016 / 2015

W 2016 roku sądy gospodarcze upadłość konsumencką ogłosiły wobec 4288 Polaków.


Nie jest niczym zaskakującym, że upadłość konsumencka to rozwiązanie najczęściej stosowane w dużych województwach o pokaźnej gęstości zaludnienia. Tym samym najwięcej bankructw ogłaszanych jest na Mazowszu (866), Śląsku (485) i w Wielkopolsce (394). Na drugim biegunie plasują się województwa opolskie (73), lubelskie (86) oraz lubuskie (104).

Jeżeli jednak przyjrzeć się dynamice wzrostu liczby upadłości, to bezapelacyjnym liderem okazuje się Podlasie (ponad 290 proc.), a na kolejnych pozycjach plasuje się Małopolska (blisko 190 proc.) oraz województwo opolskie (180 proc.). Najmniejsza dynamika wzrostowa dotyczy województwa lubelskiego (28 proc.), łódzkiego (36 proc.) i Dolnego Śląska (53 proc.). Co istotne, spadków nie widać w żadnym województwie.

fot. mat. prasowe

Upadłości konsumenckie wg województw

Największą liczbę upadłości notuje się w województwach dużych i gęsto zaludnionych.


Upadłość konsumencką najczęściej ogłaszane są względem osób w wieku produkcyjnym. Od 30 do 70 lat. W tym najwięcej notuje się w przedziale od 40 do 49 lat. Tych łącznie w 2016 roku w sądach ogłoszono 1080. W porównaniu do roku ubiegłego stanowi to wzrost o ponad 90 proc. Niewiele mniej ogłoszonych upadłości odnosiło się do trzydziestolatków.

Tych zbankrutowało w 2016 roku 984, co w porównaniu do 2015 roku stanowi wzrost o niemal 100 proc. Warto podkreślić, że trzy cyfrowo wzrosła liczba upadłości Polaków w podeszłym wieku, 70. i 80.-latków. Odpowiednio o 114 proc. i 110 proc.

fot. mat. prasowe

Upadłość konsumencka wg wieku

Upadłość konsumencką najczęściej ogłaszane są względem osób w wieku produkcyjnym.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: