eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › EKUZ to nie jest ubezpieczenie na narty

EKUZ to nie jest ubezpieczenie na narty

2016-12-22 09:42

EKUZ to nie jest ubezpieczenie na narty

Narciarz © mma23 - Fotolia.com

Coraz większe grono Polaków zdaje sobie sprawę, że absolutnym minimum podczas zagranicznego wyjazdu jest posiadanie EKUZ. Dowodem na to są statystyki NFZ, z których wynika, że do końca listopada br. wydano o 5% więcej kart niż w ciągu 12 miesięcy roku ubiegłego. Warto jednak pamiętać, że EKUZ nie jest wystarczającym rozwiązaniem dla tych, którzy zamierzają spokojnie szusować po zagranicznych stokach. Miłośnicy białego szaleństwa powinni zaopatrzyć się również w ubezpieczenie turystyczne.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne: jakie w góry, jakie do ciepłych krajów?

Narciarze powinni pamiętać, że za granicą wiele usług medycznych jest odpłatnych i to nawet w przypadku korzystania z państwowej opieki zdrowotnej.
- Obywatele Polski są przyzwyczajeni, że koszty transportu medycznego po wypadku na krajowym stoku są refundowane w ramach NFZ, tymczasem w innych krajach bardzo często trzeba je pokryć z własnej kieszeni. Takich sytuacji jest więcej. Dlatego przed wyjazdem trzeba koniecznie sprawdzić, jaki zakres świadczeń gwarantuje EKUZ i w razie potrzeby uzupełnić go dodatkową polisą turystyczną – zauważa Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Jak zadziała EKUZ w razie wypadku? Oto trzy przykłady działania publicznej opieki medycznej we Włoszech, Austrii oraz Czechach.

Włochy


Poszkodowany w wypadku, do którego doszło na włoskim stoku, musi liczyć się, że porada lekarza pierwszego kontaktu nie jest darmowa. Koszt w wysokości do 36,15 euro za wizytę należy pokryć z własnej kieszeni. Nieodpłatne jest natomiast leczenie szpitalne w podstawowym zakresie. Transport do placówki medycznej we Włoszech jest częściowo odpłatny, ale za transport do Polski trzeba zapłacić w całości. Podobnie jak za leczenie w prywatnej placówce. W dwóch ostatnich przypadkach EKUZ nie zapewnia refundacji poniesionych kosztów. Nierefundowane są również koszty badań specjalistycznych.

Austria:


EKUZ nie gwarantuje również uniknięcia kosztów wypadku w Austrii. Ratownictwo górskie i transport lotniczy to usługi, które są w tym kraju płatne, a NFZ nie pokrywa kosztów transportu sanitarnego do Polski. Bezpłatny jest transport do najbliższej placówki medycznej oraz pomoc lekarza, który ma podpisaną umowę z kasą chorych. Każdy dzień spędzony w szpitalu to koszt od 8 do 16,80 euro (z kartą EKUZ), a każdy podany lek kosztuje 4,90 euro.

fot. mma23 - Fotolia.com

Narciarz

EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony na stoku, ale uzupełnia go dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.


Czechy:


Z kartą EKUZ za wizytę u lekarza należy zapłacić 30 koron czeskich, a za każdy dzień pobytu w szpitalu należy wnieść opłatę w wysokości 60 koron. Wizyta w ambulatorium to dodatkowy koszt 90 koron. Podobnie jak w Austrii bezpłatny jest transport do najbliższego szpitala, ale ratownictwo górskie i transport lotniczy są w Czechach płatne. EKUZ nie pokrywa też transportu poszkodowanej osoby do Polski. Za wydanie każdego przepisanego na recepcie leku wnosi się opłatę w wysokości 30 koron. Za pozostałe leki płaci się pełną cenę.

W jaki sposób przyda się ubezpieczenie turystyczne?
Biorąc pod uwagę powyżej opisane opłaty, przydatne okazuje się posiadanie w trakcie wyjazdu dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewnia kompensatę wydatków, których nie pokrywa EKUZ.
- Przede wszystkim w ramach polisy turystycznej zyskuje się dostęp do każdej opieki zdrowotnej - zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach medycznych. Można także liczyć na pokrycie kosztów, ratownictwa i transportu medycznego. Dodatkowa polisa nie tylko zapewnia pokryciem kosztów leczenia za granicą, ale również posiada inne ryzyka przydatne podczas wyjazdu turystycznego – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

W zakresie ochrony ubezpieczenia turystycznego może znajdować się m.in. OC w życiu prywatnym przydatne w razie nieumyślnego spowodowania uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia mienia osób trzecich – to częsta sytuacja podczas jazdy na stoku. Podobnie polisa może zapewniać odszkodowania w następstwie nieszczęśliwego wypadku (NNW), a także zniszczenia, kradzieży czy zagubienia bagażu. Ostateczny zakres ochrony ubezpieczenia zależy od indywidualnych potrzeb osoby wybierającej się w zagraniczną podróż. W tym kontekście trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy: kupując polisę na wyjazd narciarski należy koniecznie poinformować ubezpieczyciela o rodzaju sportów, które zamierza się uprawiać na wakacjach.

CZY WIESZ, ŻE…


Szacowany koszt* transportu medycznego z zagranicy do Polski to:
  • ok. 22 tys. zł za podróż z Włoch na noszach w samolocie,
  • nawet 9 tys. zł za przejazd z Włoch ambulansem naziemnym,
  • ok. 9 tys. euro za transport samolotem sanitarnym z Austrii,
  • ok. 4,5 tys. zł za powrót z Austrii samolotem rejsowym.

*Tych kosztów nie można refundować w ramach karty EKUZ.

Dane: APRIL Polska Assistance Sp. z o.o.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: