eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na zakup mieszkania wydaliśmy już setki miliardów zł

Na zakup mieszkania wydaliśmy już setki miliardów zł

2016-07-06 11:16

Na zakup mieszkania wydaliśmy już setki miliardów zł

Kredytobiorcy mieszkaniowi mają do spłaty 424 mld zł © zergsv - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Biuro Informacji Kredytowej przyjrzało się zadłużeniu kredytowemu Polaków. Z przeprowadzonej analizy wynika m.in., że czynny kredyt posiada obecnie 15,1 mln osób, czyli połowa dorosłych obywateli naszego kraju. Do spłaty mają łącznie 548,81 mld zł, z czego 71,3% (391,4 mld) to zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych. Najwyższą średnią kwotę do spłaty (173,3 tys. zł) mają oczywiście mieszkańcy Mazowsza, najniższą (o ponad połowę) - osoby zamieszkujące województwo podkarpackie.

Przeczytaj także: 3900% w 15 lat. Tak wzrosły długi hipoteczne Polaków

Wprawdzie o kredyt mieszkaniowy jest obecnie trudniej niż w latach poprzednich, to nadal w I kwartale 2016 r. rosła liczba osób obsługujących kredyty mieszkaniowe i kwota ich zobowiązań. Trend wzrostowy dotyczył jedynie portfela złotowego, bo w walutowym spadł wskutek praktycznie zatrzymanego kredytowania w walutach. W trakcie I kw. zmniejszyła się o 10 tys. liczba „walutowców”, głównie w wyniku całkowitej spłaty zadłużenia. Na złote przewalutowano również 312 kredytów tzw. przeterminowanych, tj. będących w statusie 90+, prawdopodobnie w związku z postawieniem kredytu w stan wymagalności. W I kw. 2016 r. przewalutowano w tym trybie kredyty z saldem 172 mln zł.

Kredytobiorca mieszkaniowy - wysokość zadłużenia


Spośród wszystkich kredytobiorców w Polsce, 3,5 mln osób to posiadacze kredytu mieszkaniowego. Wartość do spłaty z tytuły tego rodzaju kredytu stanowi przeważający udział na tle wszystkich rodzajów zaciągniętych kredytów. Kredytobiorcy mieszkaniowi mają łącznie do spłacenia 424,4 mld zł z czego 391,4 mld zł. z tytułu kredytu mieszkaniowego, co stanowi aż 92% wszystkich posiadanych przez nich kredytów.

Różna wysokość kwoty do spłaty kredytu mieszkaniowego wynika zarówno z ceny m2 w różnych województwach i miejscowościach o różnej wielkości, jak i potrzeb lokalowych w określonym wieku a także z poziomu finansowania zakupu mieszkania kredytem bankowym.

Podobnie rzecz się ma w przypadku określenia średniej kwoty do spłaty przypadającej na jednego kredytobiorcę - jest ona zróżnicowana geograficznie, wiekowo oraz zależy od wielkości gminy, w której mieszka kredytobiorca.

Kredytobiorca mieszkaniowy – miejsce zamieszkania


Najwięcej, w relacji do liczby ludności, jest kredytobiorców mieszkaniowych w województwach: pomorskim, mazowieckim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim czyli głównie północno‑zachodnich, najmniej w województwach: świętokrzyskim, podkarpackim, podlaskim (województwa południowo‑wschodnie). W układzie terytorialnym najwięcej zadłużonych osób z tytułu kredytu mieszkaniowego (poziom ukredytowienia) , w relacji do liczby dorosłej ludności, jest w województwie pomorskim (14%), najmniej w województwach świętokrzyskim i podkarpackim (po 8%).

fot. mat. prasowe

Poziom ukredytowienia

Województwa pomorskie, mazowieckie oraz zachodniopomorskie to najbardziej ukredytowione regiony naszego kraju.


Najwyższa średnia kwota do spłaty z tytułu kredytu mieszkaniowego przypada na województwo mazowieckie (173,3 tys. zł.), a najniższa średnia – na województwo podkarpackie (74,5 tys. zł.) Występuje również ponad dwukrotnie niższa średnia kwota do spłaty z tytułu kredytu mieszkaniowego kredytobiorcy mieszkającego w gminie do 10 tys. mieszkańców w porównaniu do kredytobiorcy zamieszkującego gminę powyżej 500 tys. mieszkańców.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota do spłaty kredytu mieszkaniowego

Nie jest niczym zaskakującym, że największe kwoty do spłaty mają mieszkańcy Mazowsza.


Jedna czwarta kredytobiorców mieszkaniowych mieszka w gminach, w których zamieszkuje od 10 do 25 tys. mieszkańców, co jest zgodne z poziomem urbanizacji – 25% dorosłych Polaków mieszka w tych miejscowościach. Różnice pomiędzy udziałem wśród kredytobiorców mieszkaniowych a udziałem wśród wszystkich dorosłych osób występują w przypadku mieszkańców miejscowości najmniejszych (odpowiednio 16%* – 24%**) i największych miejscowości (odpowiednio 16%* – 12%**) .

Ponad 1/4 łącznej kwoty do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych mają mieszkańcy gmin powyżej 500 tys. mieszkańców. Co ważne, mieszka w nich tylko 12% dorosłych Polaków.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota do spłaty kredytu mieszkaniowego w zależności od wielkości gminy

Ponad 1/4 łącznej kwoty do spłaty z tytułu kredytów mieszkaniowych mają mieszkańcy gmin powyżej 500 tys. mieszkańców.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: