eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Obligacje korporacyjne: czy warto podjąć ryzyko?

Obligacje korporacyjne: czy warto podjąć ryzyko?

2016-07-01 10:40

Przeczytaj także: Rośnie apetyt na fundusze obligacji


Większa przewidywalność


Tyle o minusach i zagrożeniach. To, co kusi w przypadku obligacji, to przede wszystkim zwrot z inwestycji, który jest potencjalnie wyższy niż z bankowego depozytu, przy poziomie ryzyka znacznie mniejszym, niż w przypadku akcji. Obligacje zapewniają większą przewidywalność inwestycji. Jest to instrument o znanym z góry terminie zapadalności i gwarantowanych odsetkach.

Odsetki od obligacji wypłacane są co miesiąc, kwartalnie, co pół roku lub co 12 miesięcy. Inwestycję można też zakończyć przed terminem wykupu obligacji, sprzedając je na rynku wtórnym – korporacyjne obligacje są notowane na rynku Catalyst. Dodatkowo można zatem zarobić na rosnącej wycenie papieru, jeśli jego cena na giełdzie idzie w górę. Trzeba tutaj pamiętać o jeszcze dwóch rodzajach ryzyka, które mogą wpłynąć na dochodowość naszej inwestycji w obligacje. Po pierwsze, papiery notowane są na rynku i ich cena, podobnie jak w przypadku akcji, podlega wahaniom. Jeśli spadnie ona poniżej poziomu, po jakim papier był kupowany i nie wróci do poprzedniego poziomu w momencie wykupu, inwestor poniesie realną stratę. Głębokie przeceny zdarzają się jednak rzadko. Generalnie wycena obligacji oscyluje wokół wartości nominalnej.

Po drugie, spora ich część charakteryzuje się niewielką płynnością, co oznacza, że niełatwo może być znaleźć nabywców w sytuacji, gdy będziemy chcieli wyjść z inwestycji przed terminem. Niemniej obligacje objęte przez inwestorów indywidualnych są dość chętnie obracane i rynek jest w chwili obecnej na tyle głęboki, że obligatariusze raczej nie mają problemów z wyjściem z inwestycji.

Warto pamiętać, że tylko niewielka część emisji skierowanych do indywidualnych inwestorów dostępna jest dla osób o mniej zasobnych portfelach. Na zakup obligacji trzeba wydać co najmniej kilka tysięcy złotych. Udział w ofercie wymaga założenia rachunku maklerskiego, na którym zdeponowane zostaną papiery dłużne. Dostępną dla szerszej grupy klientów, pośrednią formą inwestowania w obligacje są fundusze inwestycyjne.

Na naszym rynku dostępnych jest kilkanaście rozwiązań tego typu. Część z nich koncentruje się wyłącznie na papierach emitowanych przez polskie spółki, pozostałe działają w skali globalnej. W ciągu minionego roku zdecydowanie lepsze wyniki osiągały fundusze z pierwszej grupy – średnio wypracowały ponad 2 proc. zysku, podczas gdy fundusze inwestujące w skali globalnej w tym czasie osiągnęły średnio zwrot w wysokości 0,6 proc. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wybierając konkretny fundusz należy zapoznać się nie tylko z polityką inwestycyjną, lecz także z wysokością pobieranych przez niego opłat i prowizji, które mogą mieć istotny wpływ na finalną dochodowość naszej inwestycji.

Konrad Grzelec,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: