eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bankowość elektroniczna: 6 sposobów na spokój ducha

Bankowość elektroniczna: 6 sposobów na spokój ducha

2016-05-13 12:35

Bankowość elektroniczna: 6 sposobów na spokój ducha

Bankowość elektroniczna to także zagrożenia © georgejmclittle - Fotolia.com

Korzystanie z usług finansowych w internecie stało się w ostatnich latach tak popularne, że kolejki do okienek w bankach odeszły niemal w zapomnienie. Tak łatwo przyzwyczailiśmy się do bankowości elektronicznej, że zapomnieliśmy o niebezpieczeństwach, które ze sobą niesie. Kradzieże pieniędzy w internecie są coraz powszechniejsze. Wonga.com, firma udzielająca pożyczek online we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem przygotowała serię porad, dzięki którym nie dasz się złapać w sieci finansowych oszustów.

Przeczytaj także: Bezpieczeństwo w Internecie I poł. 2010

Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, edukującej internautów w zakresie zarządzania domowym budżetem, oszczędzania i bezpieczeństwa online.

Nie musimy już ruszać się z domu, żeby zlecić przelew czy sprawdzić stan konta. Nawet kredyt lub pożyczkę można wziąć po kilku kliknięciach w telefon. Wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy, nieograniczony dostęp – wydawałoby się, że bankowość elektroniczna to same plusy. Musimy jednak zachować ostrożność. Jeden niewłaściwy ruch, a pieniądze z naszego konta znikną bezpowrotnie. Są na szczęście sposoby pozwalające uchronić się przed kradzieżą. Jeśli nie chcesz paść ofiarą przestępstwa w sieci, pamiętaj o kilku prostych zasadach.

1) Wymyśl trudne hasło i regularnie je zmieniaj


Podstawową ochronę w internecie możemy zapewnić sobie przez ustanowienie mocnych haseł, które będą chronić konta przez potencjalnymi oszustami. Niestety bardzo często wymyślamy hasła bardzo łatwe do odgadnięcia - korzystamy z dat urodzin albo prostych słów czy ciągów liter lub cyfr. Aż trudno uwierzyć, ale wciąż popularne są banalne hasła, np. 123456 czy hasło. Dobre hasło, które jest naszą podstawową ochroną, powinno być unikatowe i składać się z różnych znaków – zarówno cyfr, liter, jak i znaków specjalnych, takich jak wykrzyknik lub gwiazdka. Nie powinno być to oczywiste dla nas słowo (imię psa lub nazwa rodzinnego miasta nie wchodzi w grę) czy ważna data (zapomnijmy raz na zawsze o swoich urodzinach!). Zadajmy sobie trochę trudu, a pokrzyżujemy plany internetowym przestępcom.

fot. georgejmclittle - Fotolia.com

Bankowość elektroniczna to także zagrożenia

Podstawową ochronę w internecie możemy zapewnić sobie przez ustanowienie mocnych haseł, które będą chronić konta przez potencjalnymi oszustami.


2) Korzystaj z programu antywirusowego


Do kradzieży poufnych danych internetowym oszustom bardzo często służą specjalne programy zwane bankowymi trojanami. To złośliwe oprogramowanie, które po zainfekowaniu komputera przechwytuje uderzenia klawiszy lub robi zrzuty ekranu, przekazując złodziejowi nasze dane logowania do internetowego konta. Wirusy potrafią nie tylko gromadzić poufne informacje, ale również modyfikować treść strony w przeglądarce, podszywając się pod stronę naszego banku, a nawet wykonywać za nas transakcje! Trojany przesyłane są mailem, instalują się po kliknięciu w niektóre linki albo ukrywają się w licznych aplikacjach ściąganych z internetu. Jak się przed nimi chronić? Jedynym sprawdzonym wyjściem jest korzystanie z programu antywirusowegoz oraz zapory sieciowej, tzw. firewalla. Pamiętajmy też o regularnym aktualizowaniu oprogramowania.

3) Nie dziel się z nikim swoim hasłem


Nasza skrzynka mailowa bombardowana jest codziennie wiadomościami od banków, usługodawców i sklepów. Skrzętnie wykorzystują to złodzieje, podszywając się pod instytucje finansowe w celu wyłudzenia istotnych danych, np. numeru karty kredytowej lub danych do logowania. Trzeba bardzo uważnie czytać korespondencję i sprawdzać, czy informacje w niej zawarte nie są fałszywe. Nasze skrzynki mailowe nie zawsze wykrywają zagrożenie, oznaczając wiadomość jako spam. Musimy świadomie oceniać, w jaki link możemy klikać, a którą wiadomość należy natychmiast usunąć. Pamiętajmy o podstawowej prawidłowości: instytucje finansowe nigdy nie proszą o podanie haseł czy loginów ani o ich aktualizację. Jakikolwiek mail z prośbą o takie dane, choćby nawet opatrzony logotypem naszego banku, jest bez wątpienia próbą wyłudzenia od nas poufnych informacji!

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: