eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt gotówkowy coraz chętniej zaciągamy online

Kredyt gotówkowy coraz chętniej zaciągamy online

2016-05-26 00:35

Kredyt gotówkowy coraz chętniej zaciągamy online

Kredyt gotówkowy coraz chętniej zaciągamy online © Jakub Krechowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czy Polacy chętnie zaciągają pożyczki i kredyty? Jak i kiedy to robią? Jak wiele gospodarstw domowych planuje w najbliższej przyszłości zwiększać swoje zadłużenie? Odpowiedzi na te pytania udziela najnowszy raport "Zaciąganie kredytów i pożyczek gotówkowych w instytucjach finansowych. IV kwartał 2015", przygotowany przez KPF i Sferę Finansów.pl, porównywarkę usług finansowych.

Przeczytaj także: Potrzeby tu i teraz a brak gotówki

Klimat kredytowy


Liczba klientów instytucji pożyczkowych, będących Członkami KPF, w okresie ostatnich 3 lat rosła bardzo dynamicznie (w 2012 r. 266 tys., w 2015 r. 595 tys. osób). Utrzymują się również pozytywne wskazania Barometru Consumer Finance – obecnie wynoszą 57,6 punktu. Choć wartość Barometru spadła w ostatnim kwartale, to jednak poziom wskazań pozwala myśleć nadal względnie pozytywnie o dalszych perspektywach tego rynku. Również oceny gospodarstw domowych, odnoszące się do przyszłej sytuacji gospodarczej oraz sytuacji na rynku pracy, od których w dużym stopniu zależy decyzja o zaciągnięciu pożyczki, są pozytywne. Od początku 2013 r. gospodarstwa domowe zapatrują się pozytywnie co do przyszłej sytuacji zatrudnienia, a także co do ogólnej sytuacji gospodarczej w Polsce. Ufność konsumencka wspiera wniosek o przyszłej dobrej koniunkturze na rynku kredytu konsumenckiego.

Dane z najbardziej aktualnego raportu KPF i IRG SGH na temat rynku consumer finance pozwalają na określenie nastawienia polskich gospodarstw domowych do zaciągania zobowiązań finansowych w formie gotówkowych kredytów konsumenckich jako konserwatywne. Prawie 60% z nich nie ma i nie zamierza zaciągać pożyczki gotówkowej, a 27% planuje obniżyć swoje obecne zadłużenie w tej formie. Odsetek gospodarstw, które zamierzają zaciągnąć pożyczkę spośród tych aktualnie już posiadających takie zadłużenie lub tych, które nie są zadłużone, wynosi odpowiednio 1% i 7%.

Wydaje się, iż w zmianie postaw gospodarstw domowych do zaciągania zobowiązań w formie gotówkowego kredytu konsumenckiego ukryty jest bardzo duży potencjał wzrostu rynku consumer finance. Mimo że w obu tych grupach widzimy ostatnio tendencje spadkowe, aktualne wskazania w grupie, która obecnie nie posiada, ale planuje zaciągnąć pożyczkę są o około 3 p.p. lepsze niż w historycznie najniższych wskazaniach w tym obszarze, ujawnionych w IV kw. 2013 r. Jednocześnie, wśród grupy tych gospodarstw domowych, które deklarują posiadanie i jednocześnie utrzymanie swojego zadłużenia na dotychczasowym poziomie, w ostatnich dwóch kwartałach ujawnia się zatrzymanie spadków. Obecnie odsetek tych gospodarstw wynosi 6%. To dobry sygnał dla kredytodawców.
Jednak analiza uśrednionych wskazań co do łącznej liczby gospodarstw domowych planujących zwiększenie zadłużenia na razie nie przynosi wyraźnych pozytywnych oznak zmian. Niewielkie wahania, jakie występują w odpowiedziach respondentów, raczej nie zapowiadają odwrócenia hamującego trendu – komentuje dr Mirosław Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF. – Aby z całą pewnością stwierdzić, że następuje zatrzymanie spadków w tendencji do chęci zaciągania zobowiązań kredytowych, potrzebujemy jeszcze co najmniej 2 kolejnych edycji badania.

fot. mat. prasowe

Nastawienie gospodarstw domowych do zaciągania pożyczek gotówkowych

Blisko 60% Polaków nie ma pożyczki gotówkowej i nie zamierza jej zaciągać

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Gotowi na MiFID II?

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: