eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rozważna i (nie)romantyczna, czyli Polka w świecie finansów

Rozważna i (nie)romantyczna, czyli Polka w świecie finansów

2016-03-15 11:23

Przeczytaj także: Bankowość online a zakupy nie. Tak wybierają Polki


Jak pokazuje badanie Deutsche Bank, dziś spośród produktów oszczędnościowych kobiety najchętniej wybierają lokaty (36,7 proc.) – co jest też charakterystyczne dla całej populacji. Kolejne 15,6 proc. odkłada pieniądze w ramach programów emerytalnych. Konserwatyzm w wyborze produktów oszczędnościowych nie dziwi w zestawieniu z deklaracjami Polek, że wolą całkowicie bezpieczny zysk, nawet jeżeli miałby być on niewielki. Taką odpowiedź w badaniu Deutsche Bank wybrało sześć na dziesięć kobiet. Niemal 35 proc. byłoby skłonnych podzielić oszczędności i zainwestować je w różnorodne produkty bankowe o różnym stopniu ryzyka. Najczęściej deklarują tak najmłodsze respondentki w wieku 18-24 lat.

Co motywuje Polki do oszczędzania? Aż 42,1 proc. gromadzi majątek z myślą nie tylko o sobie, ale także o swoich dzieciach. Nieco mnie jednoznacznie z tym stwierdzeniem zgadza się ponad 13 proc. respondentek. Oznaczałoby to, że kobiety mają poczucie, że to na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia przyszłości swoich najbliższych. Dla niespełna jednej piątej ankietowanych dzieci nie są motywacją do gromadzenia majątku.

fot. mat. prasowe

Czy mądre zarządzanie budżetem domowym daje poczucie wartości?

Polki są dumne, że potrafią zarządzać swoimi osobistymi finansami.


- Z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej kobiety mają atawistyczny instynkt gromadzenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Kobiety od „zawsze” były obarczone rolą odpowiedzialnych za przetrwanie i bezpieczeństwo (np. potomstwa) i ta cecha ujawnia się w dzisiejszych zachowaniach rynkowych – komentuje te wyniki prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej.

Finansowe know how daje siłę


Polki są dumne, że potrafią zarządzać swoimi osobistymi finansami. Ponad 35 proc. z nich uważa, że ta umiejętność daje im poczucie wartości, a prawie jedna trzecia raczej podziela tę opinię. Jedynie dla 4 proc. ankietowanych takie stwierdzenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Z kolei dla jednej czwartej respondentek przemyślane, rozważne zachowania w kwestii finansów są źródłem prestiżu. Podobna grupa (25 proc.) raczej podziela ten pogląd.

fot. mat. prasowe

Kobiety a domowe finanse

Polki lubią wiedzieć, ile mają pieniędzy.


Bieżąca kontrola nad własnymi finansami sprawia, że kobiety w Polsce nie obawiają się katastrofy w domowym budżecie. O ile jedynie 16,7 proc. ma poczucie zupełnego bezpieczeństwa, jeśli chodzi o obszar finansów domowych, to aż 55,6 nie sądzi, by im i ich bliskim groziły poważne kłopoty finansowe, choć przyznaje, że martwi się nieco przyszłością.
– Najczęściej źródłem obaw są zaciągnięte kredyty, w tym w szczególności kredyty hipoteczne. Dlatego kobiety wiedzą, że muszą rozsądnie planować wydatki i dysponować swoimi przychodami tak, aby zbudować solidne zabezpieczenie finansowe. O tym, że taki pogląd jest coraz bardziej powszechny świadczy fakt, że sześć na dziesięć kobiet - uczestniczek naszego badania deklaruje, że roztropność finansowa jest normą w ich otoczeniu – podsumowuje Monika Szlosek.

- Na rynku finansowym pracujące kobiety coraz częściej wymykają się stereotypom kulturowym własnej niezaradności i braku wiedzy. Mają coraz lepsze schematy działań racjonalnych. Są zapewne bardziej zachowawcze od mężczyzn, jednak bardziej konsekwentne w dążeniu do celu – komentuje prof. Bombol.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: