eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Stopy procentowe bez zmian. Inwestorzy szukają zysków

Stopy procentowe bez zmian. Inwestorzy szukają zysków

2015-10-07 11:11

Przeczytaj także: Oprocentowanie lokat bankowych, czyli tylko straty


Z inwestycji finansowych warto wyróżnić rodzime fundusze sekurytyzacyjne i indeks Nikkei 225. Obu przypadkach roczna stopa zwrotu jest na poziomie około 10%. Wspomniane fundusze cieszą się dziś dużą popularnością, a ich mechanizm działania polega na zakupie długów (płacąc np. 10-30% wartości) i próba ich odzyskania. Autorzy tych rozwiązań podkreślają, że pozostają one pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego oraz pozwalają generować zyski niezależnie od koniunktury. Warto przy tym jednak podkreślić, że w przypadku takich funduszy wyniki zależne są od wyników windykacji, a te są tym lepsze im należność jest krócej przeterminowana. Istnieje więc ryzyko, że fundusz z czasem może pokazywać gorsze wyniki.

Z dystansem trzeba też podchodzić do wyników tokijskiej giełdy. Wzrost o 10,2% (r/r) w tym przypadku może mieć związek z tzw. luzowaniem ilościowym, prowadzonym przez japoński bank. Dostęp do taniego finansowania stymuluje popyt na akcje, a stąd już niedaleko do wzrostów na parkietach. Niemniej trzeba mieć świadomość, że ostatnio Japoński parkiet pozostaje pod presją obaw o sytuację gospodarczą Chin.
Należy podkreślić, że prezentowane wyniki są historyczne, a więc nie dają gwarancji, że w przyszłości dana inwestycja pozwoli zarobić. W większości przypadków trzeba mieć też świadomość, że lokując pieniądze w przedstawione wyżej rozwiązania podejmuje się wyższe ryzyko niż w przypadku bakowej lokaty.

Surowce i wirtualny pieniądz pod presją


Na czym w ostatnich 12 miesiącach można było najwięcej stracić? Z grona 35 inwestycji przebadanych przez Lion’s Bank najgorsze wyniki zanotowała Ropa. Na początku października 2014 roku za baryłkę płacono prawie dwa razy więcej niż obecnie. Słabe wyniki notują też inne główne surowce. Miedź wyceniana była na początku października br. na poziomie o prawie 23% niższym niż rok wcześniej. W przypadku srebra strata wyniosła prawie 16%, a złota 8%.

Powodów do zadowolenia nie mają też ci, którzy niepomni ryzyka zdecydowali się spróbować zarobić na rosnącej popularności wirtualnej waluty bitcoin. Przeciętna wycena jednej cyfrowej monety spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy o prawie 30%.

Znacznie mniejsze straty mogła zanotować osoba, która zainwestowała rok temu w największe spółki rodzimej giełdy. Indeks WIG 20, który bada zmiany ich cen był na początku października na poziomie o 14% niższym niż w analogicznym momencie przed rokiem.

Cała masa obligacji


W gronie popularnych inwestycji warto też wspomnieć o obligacjach. Te emitują zarówno Skarb Państwa (obligacje skarbowe), gminy (obligacje municypalne), jak i firmy (obligacje korporacyjne). W odróżnieniu od poprzednich przykładów, gdzie mowa była o wynikach historycznych, tu dostępne są informacje o możliwych do zrealizowania stopach zwrotu w trakcie kolejnych 12 miesięcy. I tak na przykład Skarb Państwa tym, którzy kupią dwuletnie obligacje obiecuje 2-proc. zyski, a w przypadku papierów dziesięcioletnich ma to być 2,5% w pierwszym roku (później 1,5 pkt. proc. ponad inflację). Gminy przy okazji emisji swoich papierów dłużnych skłonne są zaoferować wyższe odsetki. Według danych portalu obligacje.pl przeciętne oprocentowanie takich obligacji było na początku października br. na poziomie 3,8%. Więcej można zarobić kupując obligacje emitowane przez banki. W tym przypadku przeciętne oprocentowanie to 5% w skali roku. Najwięcej za pożyczone pieniądze skłonne są zapłacić firmy – ich obligacje są oprocentowane średnio na 6,5% w skali roku. Jak zwykle pamiętać trzeba oczywiście, że im wyższe potencjalne stopy zwrotu, tym wyższe ryzyko inwestycyjne.

fot. mat. prasowe

Wyniki inwestycji w wybrane aktywa

W ostatnim czasie sporo stracili ci, którzy uwierzyli w bitcoina.


Bartosz Turek

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • a gdyby tak połączyć to

    martinez4 / 2015-10-14 16:20:32

    ciekawie to wygląda. dużo różnych opcji do wyboru i dużo ciekawych rzeczy. ja od siebie mogę polecić połączenie dwóch z nich. obligacji korporacyjnych i nieruchomości. jak widać, obligacje dają całkiem fajny zysk, a nieruchomości zapewniają ogólnie niziutkie ryzyko (bardzo stabilny rynek). na pewno warto przemyśleć. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: