eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 30 inwestycji, które zarobią więcej niż lokaty bankowe

30 inwestycji, które zarobią więcej niż lokaty bankowe

2015-09-05 00:56

Przeczytaj także: Stopy procentowe bez zmian. Inwestorzy szukają zysków


Na kolejnych miejscach aktywów, które przez ostatni rok dały sporo zarobić są średnie spółki z rodzimego parkietu (notowania indeksu mWIG40 wzrosły o 8,2% r/r), klasyczne auta kolekcjonerskie (w kwietniu indeks badający zmiany wycen na tym rynku notował 8-proc. wzrost r/r) oraz największe spółki z paryskiej giełdy papierów wartościowych (notowania indeksu CAC 40 wzrosły o 7% r/r).

Ropa prawie jak bitcoin


Trzeba oczywiście mieć świadomość, że dobre wyniki historyczne nie dają gwarancji, że w przyszłości dana inwestycja pozwoli zarobić. W większości przypadków trzeba mieć też świadomość, że lokując pieniądze w inne rozwiązania niż bankowa lokata, należy się liczyć z dodatkowym ryzykiem. Przykład? Chcąc więcej zarobić niż na lokacie inwestor mógł rok temu zdecydować się na zakup akcji największych spółek rodzimej giełdy. Byłoby to złe posunięcie, bo ich notowania stopniały w ciągu roku aż o 13,1% (WIG 20 do 1 września 2015 r.). Słabe wyniki inwestycji giełdowych nie są jednak tylko polską specyfiką. Niewiele lepiej niż WIG 20 zachowywały się akcje największych spółek na brytyjskim parkiecie. Notowania FTSE 100 spadły o 7,4% (r/r).
Wyceny największych amerykańskich przedsiębiorstw (skupionych w indeksie DJ Industrial Avg) zmalały natomiast o 3%.

Dużo stracić można też było na ropie, miedzi, srebrze i złocie. W ich przypadku spadki cen w okresie zaledwie 12 miesięcy wyniosły od ponad 10% (złoto) do prawie 50% (ropa). Najmniej powodów do zadowolenia mają jednak ci, którzy niepomni ryzyka zdecydowali się spróbować zarobić na rosnącej popularności wirtualnej waluty bitcoin. Przeciętna wycena jednej cyfrowej monety spadła w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż o 52,8%.

Cała masa obligacji


Szukając alternatywy dla bankowej lokaty inwestorzy mogą zostać też skuszeni przez ofertę obligacji. Te emitują zarówno Skarb Państwa (obligacje skarbowe), gminy (obligacje municypalne), jak i firmy (obligacje korporacyjne). W odróżnieniu od poprzednich przykładów, gdzie mowa jest o wynikach historycznych, tu dostępne są informacje o możliwych do zrealizowania stopach zwrotu w trakcie kolejnych 12 miesięcy. I tak na przykład Skarb Państwa tym, którzy kupią dwuletnie obligacje obiecuje 2-proc. zyski, a w przypadku papierów dziesięcioletnich ma to być 2,5% w pierwszym roku (później 1,5 pkt. proc. ponad inflację). Gminy przy okazji emisji swoich papierów dłużnych skłonne są zaoferować wyższe odsetki. Według danych portalu obligacje.pl przeciętne oprocentowanie takich obligacji to 3,8%. Więcej można zarobić kupując obligacje emitowane przez banki. W tym przypadku przeciętne oprocentowanie to 5% w skali roku. Najwięcej za pożyczone pieniądze skłonne są zapłacić firmy – ich obligacje są oprocentowane średnio na 6,5% w skali roku. Jak zwykle pamiętać trzeba oczywiście, że im wyższe potencjalne stopy zwrotu, tym wyższe ryzyko inwestycyjne.

Bartosz Turek

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: 30 inwestycji, które zarobią więcej niż lokaty bankowe

    gszegosz / 2015-09-10 12:36:25

    Lokaty przynoszą tak mały zysk, że ludzie z kapitałem szukają alternatywnych form inwestowania. Rozwiązań jest wiele, chociaż dla nowicjusza proponowałbym obligacje, bo najbezpieczniejsze. Z racji zysku korporacyjne, ze stabilnych branż (np. nieruchomości). Jedyny problem z obligacjami to wybrać odpowiednią spółkę (albo samodzielnie, albo poszukać doradcy). Później o nic nie trzeba się już martwić, a prawdopodobieństwo wtopy jest raczej znikome. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: