eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzmocnienie euro nietrwałe?

Wzmocnienie euro nietrwałe?

2005-12-17 00:24

Wzmocnienie euro nietrwałe?

© fot. mat. prasowe

Dotychczasowe grudniowe notowania, podobnie jak w poprzednich latach przynoszą umocnienie euro. Tym razem wzrost EUR/USD nie jest mocny, bariera 1,20 została co prawda pokonana, jednak po pozornie trwałym powrocie powyżej tej bariery dolar umocnił się.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jednym z powodów wzrostów kursu EUR/USD było znaczne umocnienie się jena. Coraz więcej wskazuje na to, że japoński bank centralny podniesie stopy procentowe mimo ostatnich zapowiedzi, że nie będzie tego robił. To wystarczyło by inwestorzy gwałtownie zaczęli kupować jeny, a właściwie pokrywać krótkie pozycje w tej walucie. Ze 121 jenów za dolara w zaledwie 2 dni zrobiło się 116 jenów. Trend wzrostowy przeżywał już podobne spadki, jednak podaż jenów odbudowuje się zazwyczaj dość długo po tak mocnym wzroście wartości.

Wpływ jena wraz z bardzo dobrymi danymi makro ze Stanów Zjednoczonych zbilansowały się i sytuacja na eurodolarze uspokoiła się.

Świetne przepływy kapitałowe do USA (106,8 mld USD w październiku), bardzo niska inflacja spowodowana spadkiem cen ropy jak i wyraźny wzrost produkcji przemysłowej w USA spowodowały, że na rynku EUR/USD sytuacja była stabilna. Wpływ wzmocnienia jena, kwitowanego głównie do dolara, był więc osłabiany.

Dobre dane makro pojawiły się również z Eurolandu. Dobry był ZEW w Niemczech jak i wskaźnik Ifo. Niewykluczone, że na tymczasowy optymizm inwestorów miały wpływ słabsze euro oraz zaprzysiężenie nowego kanclerza w Niemczech. Faktem pozostaje jednak, że po wtorkowej podwyżce stóp procentowych w USA do 4,25%, dysproporcja między stopami procentowymi i tempem rozwoju gospodarczego między Europą, a USA powiększa się i jest to czynnik na korzyść dolara.

fot. mat. prasowe


Krótkoterminowa prognoza
Do końca roku nie powinno już dojść do powstania wyraźniejszego trendu na eurodolarze i powinien on pozostać w konsolidacji z przewagą wzmacniania się dolara. Krytycznym poziomem jest 1,1650, po przebiciu którego kurs EUR/USD powinien automatycznie poszybować do poziomu 1,15.

oprac. : A. Łaganowski, M. Węgrzanowski / WGI Dom Maklerski WGI Dom Maklerski

Więcej na ten temat: euro, dolar, kursy walut, komentarz finansowy
Złoty znów mocniejszy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: