eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestycje w nieruchomości: coraz więcej źródeł finansowania

Inwestycje w nieruchomości: coraz więcej źródeł finansowania

2015-06-11 10:43

Przeczytaj także: Leasing w jenach?


Podobnie jak w przypadku kredytów budowlanych, największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości handlowe (95% badanych). Zaraz po nich, ankietowani wskazali najlepsze nieruchomości magazynowe oraz biurowe. Za atrakcyjne uważane są także obiekty biurowe i handlowe z możliwością zwiększenia wartości.
„Zaufanie dla segmentu nieruchomości handlowych wynika z kilku czynników, m.in. dobrej sytuacji gospodarczej, rosnącej konsumpcji i wzrostu siły nabywczej, w połączeniu z obecnie dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Warto też zauważyć, że marże na projekty handlowe są nieco wyższe niż np. w segmencie biurowym, a więc ich kredytowanie jest bardziej opłacalne dla instytucji finansujących”, dodaje Anna Grzędzińska.

Rynek finansowania nieruchomości komercyjnych – marże w dół, dominacja niemieckich banków


W ciągu ostatnich kilku lat obniżył się poziom marż oferowanych przez instytucje finansowe na polskim rynku (z 325 punktów bazowych w 2010 r. dla najlepszych nieruchomości komercyjnych do 150 – 175 w 2015 r.). W całej Europie utrzymuje się niski całkowity koszt finansowania, ale przede wszystkim jest to domena niemieckich instytucji finansujących posiadających dostęp do tańszej waluty pochodzącej z listów zastawnych i landesbanków.
„Niemieckie banki pozostają najbardziej aktywnym graczem na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Ich przewagą konkurencyjną nad polskimi instytucjami finansującymi jest możliwość zaoferowania taniego finansowania o dłuższym terminie zapadalności. Widzimy jednak, że polskie instytucje finansowe śledzą trendy i coraz chętniej stają do konkurencji z niemieckimi podmiotami”, wyjaśnia Piotr Piasecki.

Poprawie warunków finansowania towarzyszą towarzyszy wejścia wejście na rynek nowych podmiotów, także spoza sektora bankowego. To z kolei wpływa na poszerzenie rynkowej oferty o dotąd niedostępne rozwiązania i warunki finansowania.

Rynek inwestycyjny a dostęp do finansowania


Polska gospodarka pozostaje odporna zarówno na skutki napiętych stosunków pomiędzy Rosją a Ukrainą, jak i postępującą deflację. Zgodnie z Consensus Economics, w 2014 r. tempo wzrostu PKB wyniosło 3,3%. Równie obiecująco rysuje się także 2015 r. Solidne fundamenty polskiej gospodarki w połączeniu ze stopniową poprawą koniunktury w Europie kształtują pozytywne oczekiwania względem rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych zarówno ze strony instytucji finansowych, jak i inwestorów zainteresowanym kupnem/sprzedażą obiektów.

Tomasz Trzósło, Dyrektor Zarządzający JLL w Polsce, podsumowuje:
„Zainteresowanie Polską wśród inwestorów utrzymuje się na wysokim poziomie, a dotyczy to praktycznie wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych i klas produktów. Relatywnie łatwy dostęp do finansowania bankowego na atrakcyjnych warunkach zwiększa pulę inwestorów mogących zaoferować lepsze warunki cenowe. Dotyczy to wielu graczy, którzy w przeszłości koncentrowali uwagę wyłącznie na inwestycjach oportunistycznych. Obecnie mogą oni bowiem osiągnąć wymagane stopy zwrotów przy mniej agresywnych założeniach w odniesieniu do przyszłych wzrostów stawek czynszowych czy kompresji stóp kapitalizacji”.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: