eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestycje w nieruchomości: coraz więcej źródeł finansowania

Inwestycje w nieruchomości: coraz więcej źródeł finansowania

2015-06-11 10:43

Inwestycje w nieruchomości: coraz więcej źródeł finansowania

Rośnie dostępność finansowania na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Inwestorzy zyskują coraz więcej możliwości finansowania inwestycji w segmencie nieruchomości. Ze sporządzonego przez JLL raportu wynika, że coraz większe znaczenie mają alternatywne sposoby finansowania, w więc m.in. mezzanine, leasing finansowy oraz operacyjny. O kredyt najłatwiej jest w przypadku inwestycji handlowej. Prym w finansowaniu ciągle wiodą banki niemieckie, ale do wyścigu stają również rodzime instytucje finansowe.

Przeczytaj także: Leasing w jenach?

Aby uzyskać pełny obraz trendów, jakie panują w obszarze finansowania nieruchomości, konieczna jest opinia instytucji, które takiego finansowania udzielają. Dlatego też autorzy raportu poprosili o komentarz 20 kluczowych graczy na rynku.
„Pytaliśmy o stopień zainteresowania finansowaniem projektów w Polsce, kryteria i typy nieruchomości, jakie mają największe szanse na pozyskanie kredytu, alternatywne źródła finansowania oraz warunki udzielania tego typu wsparcia. Rezultatem tych badań jest raport, który po raz pierwszy na tę skalę i tak kompleksowo analizuje kondycję rynku finansowania nieruchomości w Polsce” - komentuje Piotr Piasecki, Dyrektor Działu Doradztwa Finansowego w Europie Środkowo –Wschodniej, JLL.

Duże zainteresowanie udzielaniem kredytów – jest alternatywa dla finansowania dłużnego


Przeprowadzone przez JLL badanie potwierdza atrakcyjność polskiego rynku nieruchomości dla instytucji finansujących. 74% ankietowanych wskazało wysokie lub bardzo wysokie zainteresowanie udzielaniem kredytów w tym segmencie.

71% ankietowanych oferuje finansowanie dłużne, 29% - alternatywne źródła finansowania (mezzanine, leasing finansowy i operacyjny i inne). 69% ankietowanych oferuje zarówno kredyty budowlane, jak i inwestycyjne.

Pomimo atrakcyjnych warunków finansowania oraz malejących kosztów kredytu, instytucje finansujące wykazują się ostrożnością i większość z nich wymaga od kredytobiorców pełnego pakietu zabezpieczeń (standardowe gwarancje, hedging oraz kowenanty finansowe).

Kryteria udzielania kredytów – siła lokalizacji i reputacji


„Najważniejszymi kryteriami w procesie przyznawania kredytów są lokalizacja oraz jakość nieruchomości. Niewiele mniejsze znaczenie ma stopień wynajęcia nieruchomości oraz średni ważony okres najmu, a także reputacja dewelopera czy inwestora, poziom wkładu własnego i sytuacja biznesowa podmiotu ubiegającego się o finansowanie. Co ciekawe, najmniej istotnym czynnikiem jest wysokość udzielanego wsparcia, o ile wszystkie wcześniej wymienione kryteria dotyczące nieruchomości są spełnione”, wylicza Piotr Piasecki.

Kredyty budowlane – apetyt na projekty handlowe


Udzielanie kredytów budowlanych odbywa się na coraz korzystniejszych warunkach dla deweloperów. Dostępne są kredyty na poziomie 60 – 80% LTC dla których marża waha się pomiędzy 200 a 300 punktów bazowych. Wymagany stopień wynajęcia nieruchomości waha się w przedziale 40% do 60%.

fot. mat. prasowe

W jakim stopniu są państwo zainteresowani udzielaniem kredytów w sektorze nieruchomości w Polsce?

Uzyskane odpowiedzi potwierdziły atrakcyjność polskiego rynku nieruchomości dla instytucji finansujących


Anna Grzędzińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Finansowego, JLL, komentuje:
„Z badania wynika, że spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych, najchętniej finansowane są projekty handlowe, zarówno obiekty najlepsze w swojej klasie, jak i te z możliwością zwiększenia wartości, czyli value add. Zainteresowaniem cieszą się także projekty biurowe i magazynowe. Z kolei, chęć kredytowania oportunistycznych nieruchomości z sektora handlowego i biurowego wyraziły głównie instytucje oferujące alternatywne źródła finansowania, które w zamian za przyjęcie większego ryzyka nastawione są na większe zyski.”

fot. mat. prasowe

Udzielaniem jakiego rodzaju kredytów są państwo zainteresowani?

69% ankietowanych jest zainteresowanych udzielaniem kredytów budowlanych i inwestycyjnych.


Kredyty inwestycyjne


Inwestorzy mogą liczyć na korzystne warunki kredytowe, co przejawia się w niższych niż jeszcze pół roku temu marżach. Zdecydowana większość ankietowanych instytucji oferuje kredyty na poziomie 70% LTV i atrakcyjnych marżach na poziomie 200 – 300 punktów bazowych, z możliwą obniżką, ale nie niżej niż do 150 punktów bazowych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: