eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynki finansowe: co przyniesie 2015 rok?

Rynki finansowe: co przyniesie 2015 rok?

2015-02-26 13:04

Przeczytaj także: Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009


Spadająca cena ropy zdominowała rynek pod koniec roku


Pod koniec 2014 r. i na początku 2015 rynek zdominował jeden temat – spadająca cena ropy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy ceny baryłek ropy Brent i WTI spadły już o ponad połowę, a końca ciągle nie widać. Z jednej strony to wiadomość dobra dla konsumentów i państw importujących ropę (jak Turcja), z drugiej strony potężne straty dla państw eksportujących ten surowiec (jak Rosja). Przy tak spadających stawkach załamały się oczywiście ceny spółek energetycznych, ale przedłużający się trend może paradoksalnie zaszkodzić wszystkim. Przy takich cenach surowca zawieszona została już większość projektów inwestycyjnych w sektorze wydobywczym, a nowe długo się nie pojawią. To oznacza mniejsze zatrudnienie w sektorze, mniejsze zyski dla producentów maszyn czy firm logistycznych i wolniejszy wzrost PKB.

Dodatkowo projekty inwestycyjne były finansowane poprzez zaciągane kredyty lub emisję obligacji, a teraz spółki finansujące się w ten sposób mogą mieć problem z ich spłatą. To oznacza problemy dla inwestorów i banków, czego nie można już lekceważyć. Moim zdaniem istnieje jeszcze przestrzeń do spadków na ropie, do okolic 40 dolarów za baryłkę WTI. Jeżeli taka cena będzie się utrzymywała przez dłuższy czas lub spadnie jeszcze mocniej, to ryzyko poważnej, globalnej korekty akcji znacząco wzrośnie. Właśnie to będzie głównym czynnikiem ryzyka w 2015 roku. Niewykluczone, że w tym roku nareszcie zobaczymy ponad dziesięcioprocentową korektę na Wall Street, choć zmiany trendu wzrostowego nie oczekuję.

Skup obligacji rządowych będzie kluczowy


Co do rynku europejskiego, kluczową kwestią w 2015 roku będzie skup obligacji rządowych, wprowadzony przez EBC. 22 stycznia rozstrzygnął się problem nastrojów, w jakich upłynie nam reszta roku. Program o wartości ponad biliona euro, w dodatku z możliwością przedłużenia go, zapewni inwestorom spokój, a korekty z pewnością będą wykorzystywane do zakupu akcji. Wprowadzenie sovereign QE w Europie będzie wpływało korzystnie także na GPW, dlatego wiele wskazuje na to, że 2015 rok będzie dużo lepszy dla rodzimych inwestorów.

Prognozy dotyczące rynku walut


Na rynku walutowym już sam początek roku przyniósł dynamiczne osłabienie euro względem dolara i w chwili obecnej istnieje potencjał do średnioterminowej korekty na tej parze. W dłuższej perspektywie dolar amerykański powinien nadal zyskiwać, ze względu na zbliżającą się podwyżkę stóp za oceanem. FED może próbować maksymalnie ją opóźnić, ale będzie to działanie ryzykowane, ponieważ dane ze Stanów Zjednoczonych są w ostatnim czasie bardzo dobre. W związku z tym korekty na dolarze powinny być wykorzystywane do zakupu amerykańskiej waluty. Jeżeli chodzi o złoty, uważam, że kurs EURPLN ustabilizuje się w okolicy 4,20. Z kolei kurs CFHPLN, po chwilowym szoku spowodowanym decyzją SNB, będzie osuwał się w kierunku 3,80 zł. Nie widzę natomiast podstaw do tego, aby złoty mógł zyskiwać względem dolara i oczekuję dalszych wzrostów na USDPLN, nawet do okolic 3,90. Podobnie wygląda sytuacja na GBPPLN – jeśli jeszcze nie w tym roku, to w 2016 możemy płacić za funta nawet 6 zł.

Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: