eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt we frankach? Czas na pozew

Kredyt we frankach? Czas na pozew

2015-02-22 00:11

Kredyt we frankach? Czas na pozew

Kredyt we frankach przed sądem © Gajus - Fotolia.com

Są rzeczy na ziemi i niebie, o których nie śniło się nawet frankowiczom. A taką był właśnie wzrost kursu szwajcarskiej waluty powyżej 5 zł, co ugodziło najbardziej w portfele kredytobiorców w CHF. I choć zdążyliśmy już ochłonąć po tym wydarzeniu, frankowiczów wciąż boleśnie dotykają jego skutki. Wobec tego co z kredytem we frankach ma począć statystyczny jego posiadacz? Czy podpisana kilka lat temu umowa, z której treścią konsumenci zapoznali się i z której długo byli w stanie się wywiązywać, może zostać dziś podważona? Odpowiadamy – tak. I co więcej podpowiadamy – z pomocą eksperta – jakie są ku temu podstawy prawne.

Przeczytaj także: Kredyty we frankach: gdzie mieszkają "frankowicze"?

Zgubny proces – kredyt we frankach pułapką finansową?


Decyzja Szwajcarskiego Banku Centralnego o rezygnacji z utrzymywania kursu franka na poziomie 1,2 wobec euro wywołała falę nieszczęść dla zadłużonych w szwajcarskiej walucie. W efekcie kurs franka nagle poszybował w górę z poziomu 3,57 zł do ponad 5 zł, powodując znaczny wzrost rat kredytów hipotecznych (lub innych zobowiązań finansowych, jak pożyczki, które również były zaciągane we frankach). I choć obecnie notowania CHF oscylują wokół 4 zł, problem frankowiczów wcale nie znika.
– Owa „stabilizacja” waluty – która dodatkowo nie wiadomo jak długo potrwa – i tak wiąże się z koniecznością płacenia wyższych rat, co stanowi szok dla wielu gospodarstw domowych – stwierdza prawnik z wrocławskiej Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów S. Cetera, M. Węgrzyn-Wysocka i Wspólnicy.
Szok ten jest o tyle większy, że kredytobiorcy nie zostali należycie poinformowani przez banki o takim ryzyku. O ile mogli oni spodziewać się wzrostu kursu franka o 10 czy nawet 30%, to nie można podejrzewać, że liczyli się ze zwyższą ponad 50%. W sytuacji, gdy ani Komisja Nadzoru Finansowego ani Narodowy Bank Polski nie podjęły stanowczych działań w sprawie osób, które posiadają kredyty we frankach, pozew wydaje się być dla nich rozwiązaniem ostatniej szansy na lepsze finansowe jutro.

fot. Gajus - Fotolia.com

Kredyt we frankach przed sądem

W kodeksie cywilnym znajduje się przepis, który może okazać się rozwiązaniem problemów wszystkich kredytobiorców. Mowa tu o art. 3571, czyli tzw. nadzwyczajnej zmianie stosunków określanej też jako klauzula rebus sic stantibus.


Kredyty we frankach szwajcarskich – pozwy zasadne?


U osób, które posiadają kredyt we frankach, pozew sądowy budzi wiele wątpliwości. Czy w tej sytuacji w ogóle można wytoczyć powództwo przeciwko bankowi? Czy jest szansa wygrać z ogromnym przedsiębiorcą? Czy ktokolwiek podejmie się prowadzenia takiej sprawy? – to kwestie, które nurtują zadłużonych w szwajcarskiej walucie. Jednak polskie i zagraniczne przykłady procesów przeciwko bankom dowodzą, że podjęcie działań na drodze sądowej jest jak najbardziej zasadne, a na pewne lepsze niż bierne oczekiwanie. Co z kredytami we frankach szwajcarskich było więc nie tak, że można podważyć umowy kredytowe konsumentów z bankami? - pytamy naszego eksperta.
– Otóż podstawa prawna ku temu istnieje i w tym celu nie trzeba doszukiwać się skomplikowanych przepisów prawnych. W kodeksie cywilnym znajduje się bowiem przepis, który może okazać się rozwiązaniem problemów wszystkich kredytobiorców. Mowa tu o art. 3571, czyli tzw. nadzwyczajnej zmianie stosunków określanej też jako klauzula rebus sic stantibus – odpowiada adwokat.

Punkt wyjścia – pozew o kredyt we frankach a klauzula rebus sic stantibus


Wspomniany wyżej przepis brzmi: „Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy.

Sprawdź aktualny kurs franka:
CHF / PLN

Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym”.
Osoby, które posiadają kredyt we frankach, pozew przeciwko bankowi mogą oprzeć właśnie na tym zapisie. Jednak skorzystanie ze wskazanej tam ochrony wymaga uzasadnienia, że w konkretnej sytuacji wystąpiły łącznie trzy przesłanki – tj. doszło do nadzwyczajnej zmiany stosunków, spełnienie świadczenia jest nadmiernie utrudnione lub grozi jednej ze stron rażącą stratą oraz że strony nie przewidziały tych okoliczności przy zawarciu umowy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Dajcie już spokój

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: