eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking I 2015

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking I 2015

2015-02-17 12:23

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking XII 2014


Jedynie skromną poprawę można było zaobserwować w dziedzinie lokat progresywnych. W styczniu Getin oferował 3,5 proc. na 12 miesięcy, podczas gdy miesiąc wcześniej – 3,30 proc. BZ WBK został przy 3,35 proc. na 3 miesiące. W pozostałych przypadkach oprocentowanie spadło. Na przykład Pocztowy płacił 3,20 proc. na 36 miesięcy zamiast grudniowych 3,50 proc.

Ostatecznie, w styczniu najbardziej opłacało się postawić na ofertę BIZ Banku, Getinu, Toyoty, BOŚ Banku, Millennium i Plus Banku, a więc tych samych instytucji, które miały najciekawszą oferte depozytową również w grudniu - Tabela 4.
– W styczniu przez polski sektor bankowy przetoczył się prawdziwy sztorm. Nie wywołała go jednak nasza rodzima Rada Polityki Pieniężnej tylko Narodowy Bank Szwajcarii, który zdecydował, że już nie będzie bronił kursu euro we frankach na poziomie 1,20. W rezultacie 15 stycznia, przez moment, frank kosztował ponad 5 zł. Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładnie będą skutki osłabienia złotego do szwajcarskiej waluty dla zadłużonych we franku – dyskusja, pomiędzy bankami, politykami, i nadzorem finansowym nad jakimś sposobem, żeby ulżyć frankowiczom, wciąż trwa. Wiadomo już jednak, że deprecjacja naszej waluty dała RPP argument za tym, żeby w styczniu nie obniżać stóp procentowych. Naszym zdaniem w lutym lub w marcu rada może obniżyć stopę referencyjną łącznie o nawet 0,5 pkt. proc. A to spowoduje, że oprocentowanie lokat na poziomie 3 proc. raczej szybko stanie się tylko wspomnieniem – mówi Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie oferty banków w styczniu 2015

Ostatecznie, w styczniu najbardziej opłacało się postawić na ofertę BIZ Banku, Getinu, Toyoty, BOŚ Banku, Millennium i Plus Banku


Powyższe wykresy ilustrują atrakcyjność oprocentowania 3 najlepszych ofert, w podziale na lokaty terminowe dystrybuowane w oddziałach banków, lokaty terminowe internetowe, lokaty progresywne oraz depozyty bieżące w danym banku w ostatnim analizowanym miesiącu dla klienta lokującego kwotę 10 tys. zł bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Banki zostały posortowane wg średniego oprocentowania najlepszych 3 ofert w analizowanych 4 grupach produktowych (lokaty w bankowości oddziałowej, internetowe, lokaty progresywne i depozyty bieżące). Atrakcyjność oprocentowania została zmierzona w przedziałach reprezentujących 20 proc. najgorszych, 20 proc. słabych, 20 proc. przeciętnych, 20 proc. dobrych i 20 proc. najlepszych ofert. Ocenie zostały poddane oprocentowania lokat terminowych w bankowości oddziałowej i internetowej, lokaty progresywne oraz konta oszczędnościowe w podziale na okresy lokowania i kwotę lub saldo depozytu. Poniższe wykresy reprezentują jedynie najlepsze oferty. Ocena w tej kategorii została przyznana w oparciu o wszystkie dostępne produkty w ofercie danego banku.

fot. mat. prasowe

Banki, których ofertę depozytową przeanalizowano w rankingu

Analiza objęła ofertę przedstawioną przez 26 banków działających na polskim rynku


O publikacji
Ranking Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków to unikalna publikacja opracowana na podstawie analizy oprocentowań złotowych produktów depozytowych oferowanych klientom detalicznym, dostępnych w regularnej ofercie banków bez uwzględniania negocjowanych stawek oprocentowań, ofert specjalnych, w tym dedykowanych wąskiej grupie klientów produktów oszczędnościowych powiązanych produktowo bądź sprzedażowo z produktami inwestycyjnymi lub ubezpieczeniowymi (w tym polisolokat, programów systematycznego oszczędzania, programów oszczędnościowo-inwestycyjnych, rentowych, emerytalnych zwłaszcza zawierających ubezpieczenie w formie alokacji części lub całości środków w UFK bądź jednostki TFI), a także produktów typu saverów, o ile konstrukcja produktu pozwala na jego analizę w kontekście wymaganego minimalnego salda podlegającego analizie. W raporcie uwzględniono oprocentowanie efektywne produktów depozytowych bieżących (konta oszczędnościowe, konta osobiste z wysokim oprocentowaniem oraz lokaty 1-dniowe) oraz depozytów terminowych (lokaty terminowe w bankowości oddziałowej i internetowej oraz lokaty progresywne). Ranking ma na celu dostarczenie informacji na temat jakości oraz atrakcyjności oferty oszczędnościowej poszczególnych banków.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: