eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karta Dużych Rodzin wejdzie w życie od roku 2015

Karta Dużych Rodzin wejdzie w życie od roku 2015

2014-12-22 17:22

Karta Dużych Rodzin wejdzie w życie od roku 2015

Karta Dużych Rodzin: ulgi dla rodzin wielodzietnych © Andres Rodriguez - Fotolia.com

Od 2015 roku rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, otrzymają specjalne uprawnienia. Prezydent podpisał dziś ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa obejmuje rodziny, w których rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących do 25 lat. Do otrzymania karty będą też uprawnieni rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Przeczytaj także: Karta Dużych Rodzin uregulowana ustawowo

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma na celu wsparcie rodzin wielodzietnych poprzez zmniejszenie wydatków związanych z wychowywaniem dzieci ale także kreowanie pozytywnego wizerunku wielodzietności.

Karta Dużych Rodzin będzie między innymi uprawniać do zniżek na przejazdy kolejowe - 37-proc. na bilety jednorazowe i 49-proc. na miesięczne. Karta pozwoli także na ulgi w opłatach paszportowych oraz umożliwi bezpłatny wstęp do parków narodowych.

Uprawnienia przysługujące na podstawie Karty będą mogły być przyznane przez instytucje podległe różnym ministrom ale także przez - na przykład - firmy prywatne na podstawie umowy zawartej z ministrem właściwym do spraw rodziny. Firmy te przed podpisaniem umowy będą podlegały ocenie pod kątem zapewnienia jak najszerszej dostępności, atrakcyjności usług i gwarancji odpowiedniej jakości.

Karta wydawana będzie bezpłatnie na wniosek członka rodziny wielodzietnej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Karta będzie wydawana rodzicom na czas nieokreślony, a w przypadku dziecka do ukończenia 18. roku życia lub nie dłużej niż do ukończenia 25. roku życia, o ile dziecko się uczy lub studiuje.

Według rządowych prognoz, w programie Karty Dużych Rodzin będzie uczestniczyć docelowo ok. 627 tys. rodzin, z tego do końca 2015 r. 508 tys. rodzin (2,743 mln Kart), a na koniec 2016 roku – 627 tys. rodzin wielodzietnych (tj. 3,385 mln Kart).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: