eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Plany finansowe Polaków 2015

Plany finansowe Polaków 2015

2014-12-28 00:46

Plany finansowe Polaków 2015

Plany finansowe Polaków 2015 © mnimage - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (12)

Już na początku bieżącego roku było jasne, że długo oczekiwane ożywienie gospodarcze wreszcie stało się faktem. Jednak to jeszcze nie wystarczyło, aby optymizm Polaków stał się wyraźnie odczuwalny. Z każdym miesiącem było jednak coraz lepiej, a ostatni kwartał przyniósł już znaczną poprawę nastrojów. Istnieją również przesłanki pozwalające sądzić, że w kolejnych miesiącach będzie coraz lepiej. Statystyczny Kowalski będzie więcej oszczędzać, inwestować i korzystać z kredytów. To niektóre z wniosków wypływających z najnowszego raportu „Portret finansowy Polaków 2014. Plany na rok 2015”, stworzonego przez Deutsche Bank na podstawie badań opinii, w których analizie poddano preferencje Polaków w kwestiach związanych z finansami.

Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2016

Już wkrótce koniec roku. Nadchodzi zatem czas podsumowań. Jaki ten rok był dla Polaków, jeżeli chodzi o sytuację finansową? Autorzy raportu uważają, że specyficzny i nieco odmienny niż jego poprzednicy. Na konsumpcję, oszczędzanie, inwestycje czy kredyty największy wpływ miało ożywienie koniunktury oraz wzrastające zatrudnienie. Istotne były również decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oraz mało stabilna sytuacja geopolityczna.

OSZCZĘDZANIE: coraz większy optymizm Polaków


Badania przeprowadzone dla Deutsche Bank wykazały, że w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku respondenci oszczędzali głównie z myślą o niespodziewanych wydatkach - ponad 1/3 z nich wskazała, że odkłada pieniądze na tzw. „czarną godzinę” (prawie 34 proc. ankietowanych). Większość badanych nie miała w planach żadnych większych wydatków.

W tegorocznym sondażu jedna czwarta respondentów deklarowała, że odkłada pieniądze na wykształcenie dzieci (25 proc.).

fot. mat. prasowe

Cel oszczędzania

Ponad 1/3 Polaków oszczędza z myślą o niespodziewanych wydatkach.


Zaskakująco kształtowały się opinie respondentów dotyczące oszczędzania na emeryturę. W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Deutsche Bank w kwietniu 2014 r., odkładanie z myślą o emeryturze deklarowało 13 proc. badanych – co oznaczało wyraźny spadek na przestrzeni ostatnich dwóch lat (z 20 proc. w 2012 r.). Jednak w innym badaniu, przeprowadzonym w końcówce tego roku, dotyczącym planów finansowych na 2015 r., liczba osób, które miały zamiar zdecydować się na program długoterminowego oszczędzania na emeryturę, zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z rokiem ubiegłym. Monika Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank, przyczyn wzrostu zainteresowania produktami pozwalającymi na samodzielne zabezpieczenie przyszłości upatruje w debacie, jaka odbyła się wokół reformy emerytalnej.
- Z analizy danych wskaźnikowych widać, że efekt szoku kryzysem został zastąpiony efektem oswojenia – komentuje prof. dr hab. Małgorzata Bombol z Instytutu Bankowości Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie specjalizująca się w problematyce rynkowych zachowań konsumentów. - Uwidoczniły się także strategie adaptacyjne, takie jak racjonalizacja wydatków bieżących, czy odkładanie w czasie kosztownych zakupów. W niektórych grupach konsumentów zostały one zrealizowane na tyle dobrze, że o kryzysie praktycznie zapomniano – dodaje.


INWESTYCJE: w poszukiwaniu alternatywy dla lokat


W związku z utrzymującymi się na bardzo niskim poziomie stopami procentowymi, najpopularniejsze produkty oszczędnościowe, takie jak lokaty terminowe, traciły na atrakcyjności, a Polacy chętniej szukali alternatywnych rozwiązań. Duża część klientów oceniająca produkt po jego nominalnym oprocentowaniu, szukała wyższych zwrotów np. w funduszach inwestycyjnych.

Badanie opinii przeprowadzone w połowie roku przez Deutsche Bank pokazuje, że jeden na dziesięciu Polaków posiadał w tamtym momencie jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, a kolejne 16,2 proc. posiadało je w przeszłości. Plany zakupu jednostek w ciągu następ¬nych 12 miesięcy zadeklarowało 4 proc. badanych. Zdecydowana większość Polaków (59 proc.) nie miała jed¬nak zamiaru w ten sposób inwestować, a 10 proc. respondentów w ogóle nie wiedziało, czym są fundusze.

Ponad połowa badanych (53 proc.) uważała, że podstawową motywacją do inwestowania w fundusze jest chęć osiągnięcia większego zysku, niż na lokacie w banku.

fot. mat. prasowe

Powody inwestowania w jednostki TFI

Głównym powodem, dla którego decydujemy się na zakup jednostek TFI jest wizja większych zysków od oferowanych przez lokaty bankowe.


Przeczytaj także: Plany finansowe Polaków 2014 Plany finansowe Polaków 2014

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: