eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kto wpada w długi?

Kto wpada w długi?

2014-11-17 14:11

Przeczytaj także: KRD: co Polacy myślą o długach?


Kredyt spłacany kredytem


Gospodarstwa, które zaciągają kredyty w instytucjach finansowych po to, aby spłacać za ich pomocą inne zobowiązania, stanowiły w 2014 roku 22,3% kredytobiorców (w 2013 r. było to 23,6%, a w 2008 r. – i 28,8%).

Inicjatorzy kampanii KREDYTOBRANIE 2.0. uwzględnili w tym dokumencie zasadę postępowania konsumentów w podobnych przypadkach. Warto pamiętać, że – jakkolwiek zaciąganie nowych zobowiązań na spłatę wcześniejszych może mieć pozytywne skutki, to jednocześnie istnieje ryzyko popadnięcia w jeszcze większe problemy.
Na potrzebę bardzo rozważnego postępowania w przypadku intencji zaciągnięcia kredytu na spłatę innych zobowiązań zwracamy uwagę w kampanii KREDYTOBRANIE 2.0. Dobre Praktyki Konsumenta, zainicjowanej niedawno przez KPF i kładącej nacisk na bezwzględną potrzebę stosowania się także przez konsumentów do zasad odpowiedzialnego podejmowania decyzji finansowych. Warto mocno rozważyć, czy stać nas na taki ruch, żeby nie wpędzić się w jeszcze większe tarapaty, a potem długotrwały proces dochodzenia do sytuacji normalnej – zauważa dr Krzysztof Grabowski, Ambasador KREDYTOBRANIA 2.0.

Wartość zobowiązań


W przypadku największej grupy kredytobiorców (prawie 46% gospodarstw domowych), wartość zaciągniętych przez nich w instytucjach finansowych kredytów i pożyczek mieściła się w przedziale od 1.000 do 10.000 PLN. Grono kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty o wartości powyżej 50.000 PLN jest nieco większe, niż w 2013 r. i wynosi 19,9% (w 2013 – 18,7%). Jednak różnica w stosunku do roku 2008 jest już znaczna – wówczas odsetek ten wynosił 7,2%, a więc był prawie trzykrotnie niższy. Dane te mogą wskazywać na rosnącą dynamikę kredytów hipotecznych w całym polskim rynku kredytowym.
Rośnie średnia wartość zaciągniętego przez gospodarstwa domowe kredytu, co samo w sobie tworzyć może ryzyko pogłębiania się problemów finansowych, jeśli do podjęcia decyzji kredytobiorca nie podejdzie w sposób rozważny i racjonalny – to duża odpowiedzialność obu stron umowy kredytowej. Na tę odpowiedzialność, w szczególności w takie dni jak ten, Dzień bez Długu, chcemy zwrócić uwagę zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów – podsumowuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Informacje o raporcie


Raport ZJAWISKO I PROFIL ZADŁUŻONYCH wykorzystuje dane z bazy danych z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, realizowany jest przez KPF i IRG SGH w cyklu kwartalnym od 2006 roku. Jego celem jest diagnozowanie i prognozowanie sytuacji na rynku consumer finance w Polsce.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: