eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak utrzymać płynność finansową?

Jak utrzymać płynność finansową?

2014-11-12 09:43

Przeczytaj także: Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja


Monitoring należności – przypomnienie o płatnościach


To stosunkowo nowa usługa na naszym rynku, niewątpliwie jednak ma szansę się przyjąć, zwłaszcza wśród firm współpracujących z dużą ilością kontrahentów. Monitorowanie płatności może bowiem usprawnić proces spływania należności, działa dyscyplinująco na kontahentów. Niekiedy opóźnienia wynikają bowiem z niedopatrzenia kontrahenta, niekiedy celowo przesuwa on płatność o kilka dni, licząc na to, że nie sprawi tym dużego problemu. Poprzez wysyłanie monitów o zbliżającym się terminie płatności można wyeliminować tego rodzaju sytuacje i w ten sposób poprawić płynność finansową firmy.

W przypadku braku wpłaty w terminie firma monitorująca należności natychmiast przechodzi do łagodnych działań windykacyjnych, starając się zapobiec w ten sposób eskalacji problemu i konieczności podejmowania działań bardziej zdecydowanych i droższych.

Leasing zwrotny – jednorazowy przypływ gotówki


To rozwiązanie, które pozwala na uwolnienie gotówki zamrożonej w środkach trwałych, będących własnością firmy. Potrzebujący dodatkowego źródła finansowania przedsiębiorca może odsprzedać firmie leasingowej nieruchomość, urządzenie, maszynę czy inne elementy wyposażenia jego firmy, a następnie nadal z nich korzystać na mocy umowy leasingowej, czyli płacąc comiesięczne raty.

Dzięki leasingowi zwrotnemu firma otrzymuje jednorazowy zastrzyk finansowy, zwykle dość duży, zależny od wartości środka, który chce spieniężyć. Ale decyduje się jednocześnie na wzrost comiesięcznych kosztów bieżących o wartość raty leasingowej. Jest więc to dobry sposób na pozyskanie środków na sfinansowanie zakupów czy też zatrudnienie specjalistów, którzy przyczynią się do rozwoju firmy i zrekompensują z nawiązką wspomniany wzrost kosztów stałych. Może to być także dobre rozwiązanie dla firm znajdujących się na wczesnym etapie rozwoju, generujących straty z powodu nieosiągnięcia jeszcze docelowego poziomu przychodów, potrzebujących środków na rozruch, reklamę, pozyskanie klientów.

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z leasnigu zwrotnego należy jednak na pewno uważnie przyjrzeć się swojemu biznes planowi na najbliższe lata i skalkulować, czy pozyskane w ten sposób środki nie zostaną po prostu szybko skonsumowane na bieżące wydatki, które w żaden sposób nie uchronią firmy przed popadnięciem w przyszłości w kłopoty finansowe na skutek zbyt wysokich stałych kosztów działalności.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • uwertura / 2014-11-20 15:22:36

    niektórzy wyśmiewają moje podejście, ale się sprawdza - chodzi o elementarną ostrożność i oszczędzanie. Dobrze też nie brać na siebie extra wydatków i drenować kieszeń. ja np. cały sprzęt IT w firmie od leasing plus wziąłem, nie musiałem więc od razu wywalać na stół dużej kasy. Zwróciłbym też uwagę na umowy jakie podpisujemy z kontrahentami - cwaniaków nie brakuje a potem człowiek zostaje z ręką wiadomo gdzie ;) odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: